Zamki do drzwi – pierwsza linia ochrony Twojego domu

O tym, że o ochronę mieszkania powinniśmy dbać wszystkimi możliwymi środkami, nikogo nie musimy przekonywać. Jednym z najważniejszych dla ochrony mienia przed złodziejami jest zamek drzwiowy, który powinien być na tyle wytrzymały by uniemożliwić lub maksymalnie utrudnić nieproszonym gościom wtargnięcie do naszego domu. By ten spełnił swoją powinność, musi być wykonany z materiałów najwyższej jakości i mieć właściwą konstrukcję. Jak więc wybrać zamek do drzwi, a jak do tych założonych wewnątrz domu?

Zamki do drzwi zewnętrznych

W drzwiach wejściowych ze względu na bezpieczeństwo należy zamontować dwa zamki. Do drzwi zewnętrznych przeznaczone są głównie zamki wpuszczane, zapewniające doskonałą ochronę przy jednoczesnym zachowaniu walorów wizualnych drzwi. Poza tym na drzwiach wejściowych musi znaleźć się dodatkowy zamek pomocniczy – może to być zarówno model montowany za skrzydle, jak i kolejny zamek wpuszczany. W trosce o naszą wygodę, możemy ponadto użyć wkładek bębenkowych obsługiwanych kluczem master key, który otwiera kilka zamków.

Zamki drzwiowe do mieszkania

Mniejsze wymagania powinniśmy natomiast mieć w stosunku do zamków wewnętrznych (chodzi tu zarówno o zamki do szafek, jak i zamki do drzwi sypialni czy łazienki). Główne zadanie tego typu zamków do drzwi to zapewnienie prywatności i zapobieganie przypadkowemu otwarciu. Przy ich kupnie warto więc kierować się w pierwszej kolejności ich funkcjonalnością , wyglądem (powinien być spójny z wystrojem pomieszczenia) i prostotą konstrukcji, umożliwiającą samodzielne wykonanie napraw.