Presoterapia to zabieg, którego intencją jest poprawienie obiegu limfy w organizmie. Masaż manualny opracowano w Danii w trzecim dziesięcioleciu XX w. – to zestaw najrozmaitszych chwytów terapeutycznych, m.in. ruchów pompujących oraz obrotowych, których częstotliwość i siłę terapeuta dostosowuje za każdym razem do punktu masażu, jak i stanu zdrowia pacjenta.
Sprzęt do presoterapii – pobudzenie krążenia chłonki
W ostatniej dekadzie fizjoterapeuci często używają urządzenia do drenażu limfatycznego, które odtwarzają masaż wykonywany ręcznie. Taki sprzęt to specjalne rękawy z komorami, które wsuwa się na obrzękłe ramiona i nogi. Dzięki wtłoczeniu powietrza w kolejne przegrody rękaw uciska kończynę, pobudzając tak cyrkulację limfy. Istnieje sporo wskazań do zastosowania zabiegu presoterapii. To głównie zwyrodnienia stawów, obrzęki i zastoje limfatyczne, jak również obrzęki pooperacyjne (przykładowo po operacji mastektomii albo tarczycy) obrzęki lub powstałe w wyniku urazów. Stosuje się go dodatkowo w zabiegach natury estetycznej – wspomagająco w toku procesu odchudzania oraz jako wsparcie w redukcji cellulitu. Presoterapia jest również na co dzień wykorzystywana w świecie profesjonalnego sportu, głównie jako zabieg regeneracji po zwiększonym wysiłku.
CarePump – urządzenia do drenażu limfatycznego do użytku domowego
Sporo opcji wykorzystania urządzeń do masażu uciskowego wpłynęło mocno na ulepszenie tego sprzętu. Obecnie osoby często korzystające z tej formy terapii mogą wykonać zabieg w domowym zaciszu, dzięki mobilnym urządzeniom Move8, Move6 i Move4 marki CarePump. Aparaty do presoterapii do użytku domowego od tego producenta wyróżniają parametry porównywalne do sprzętu używanego w gabinetach fizjoterapeutycznych. Numer w nazwie modelu oznacza liczbę komór znajdujących się w rękawach – więcej przegródek to skuteczniejszy zabieg masażu. Urządzenia CarePump nie zabierają wiele miejsca oraz są dość lekkie, zatem bez trudu można zabrać je na wyjazd, np. na turniej sportowy.
Co istotne, poddanie się zabiegowi masażu limfatycznego powinno być wcześniej skonsultowane z lekarzem. Nie rekomendujemy decydować o tym samemu, gdyż istnieją przeciwwskazania, które uniemożliwiają przeprowadzenie takiego masażu (to między innymi zakrzepica i choroby bakteryjne oraz wirusowe, które należy wcześniej wykluczyć.
CarePump
Mob.: (+48) 721 121 314
E-mail:
[email protected]