Wszystko co warto wiedzieć o roletach wewnętrznych

W przeciwieństwie do mieszkańców Skandynawii, w Polsce przywykliśmy do zasłaniania okien. Dbamy tak o naszą prywatność, ale również pomaga to regulować ilość promieni słonecznych docierających do mieszkania. Zwykle do zasłaniania okien używa się zasłon i firanek, jednak w ostatnich latach decydujemy się na wyposażenie okien w rolety wewnętrzne.

Jakie typy rolet wewnętrznych są dostępne w sklepach?

W sklepach stacjonarnych i internetowych dostępny jest szeroki wybór różnych rodzajów rolet: zaciemniających, rzymskich, okiennych czy ściennych. W wielu z nich dostaniemy również wszelkie potrzebne akcesoria, tj. wsporniki ścienne i sufitowe, karnisze metalowe, kółka z żabkami oraz rozety. W jednym miejscu możemy dobrać cały zestaw konieczny do założenia rolet. Natomiast to, które rolety będą nam odpowiadać, będzie zależało od naszych potrzeb. Miejmy jednak na uwadze, by kupować z głową. Na przykład, rolety rzymskie dobrze prezentują się na niedużych oknach, ale nie nadają się dla osób cierpiących. Na roletach rzymskich łatwo zbierają się drobinki kurzu, ponieważ robione są one z tkanin zasłonowych lub firanowych.

Rolety dzień-noc – promienie słoneczne pod Twoją kontrolą

Do kontroli nad ilością światła do pokoju posłużą rolety dzień-noc. Sprawdzą się praktycznie we wszystkich pomieszczeniach: w biurze, pokoju dziecięcym, salonie, a nawet w łazience. Te rolety posiadają naprzemienny splot wstęg transparentnych i zaciemniających. Wiele możliwości ich ustawienia względem siebie pozwala na regulację ilości promieni słonecznych, które będą przez nie przechodzić. Co ważne, regulacja odbywa się bez potrzeby podnoszenia i opuszczania rolet! Natomiast rozpowszechnione rolety zaciemniające pozwalają na pełne zaciemnienie pokoju, ponieważ wykonane są z tworzywa nieprzepuszczającego światła. Rolety zaciemniające sprawdzą się szczególnie w sypialni.

Rolety na wymiar – na co zwracać uwagę

Okna nie zawsze mają standardowe wymiary i okazać się może, że rolety w rozmiarach sprzedawanych przez producenta nie będą pasować. W takim przypadku pozostaje nam wykonać rolety na wymiar. Pamiętajmy jednak o tym, aby właściwie zmierzyć rozmiar okien, ponieważ źle dobrane rolety nie spełnią swojej funkcji, do tego będą prezentować się niechlujnie. Jeśli zatem brak nam doświadczenia albo nie potrafimy obliczyć wymiarów rolet, zlećmy to profesjonalistom.