Stoliki kawowe – jak dobrać je do wnętrza?

Stolik kawowy musi być estetyczny w użyciu i funkcjonalny. Warto też pamiętać, iż stanowi on interesujący element aranżacji domu. Zależnie od naszych potrzeb możemy wybierać spośród wielu rodzajów stolików. Który jednakże będzie najlepszy?

Jak dobrać odpowiedni stolik kawowy do salonu?

Podczas zakupów stolika trzeba zwrócić uwagę na kilka czynników. Czy zawsze pijemy kawę w tym samym miejscu? Czy podczas picia kawy czytamy np. książki lub czasopisma? W jakim stylu jest utrzymane wnętrze salonu? Odpowiedzenie sobie uprzednio na te pytania może pomóc nam w dopasowaniu stolika do indywidualnych potrzeb.

Typy stolików kawowych

Dla tych, którzy lubią optymalne rozwiązania rekomendowane są stoliki kawowe z dodatkową półką. Z takim meblem uda się nie tylko maksymalnie wykorzystać niedużą przestrzeń pomieszczenia, ale też bez wysiłku utrzymać w nim czystość. Można przemyśleć też kupno modelu ze zdejmowanym blatem.

W przypadku niedużej powierzchni do zagospodarowania, można rozważyć kupno stolika z owalnym blatem, który zajmie mniej przestrzeni niż te kwadratowe. Oryginalnym rozwiązaniem są stoliki z blatem w kształcie tacy, które są nie tylko wygodne, ale i pięknie się prezentują.

Uznaniem cieszą się również stoliki modułowe, które są zaprojektowane są w taki sposób, by wsuwać jeden pod drugi. Ponadto modele o kształcie hexagonu można swobodnie układać z większą ilością części. Natomiast osobom, które często pijają kawę w towarzystwie, zaleca się ławy lub stoliki z dodatkową opcją rozłożenia.

Praktyczne wskazówki

1. Stolik o okrągłym blacie będzie idealnym rozwiązaniem ze względu na bezpieczeństwo dzieci lub zwierząt.
2. Jeżeli dbamy o ekologię, to powinno się rozważyć zakup stolika z używanych materiałów, np. zrobionego z europalet. Nieszablonowym pomysłem jest wykorzystanie drewnianego pnia lub odnowionego kufra w charakterze kawowego stolika.
3. Blat stolika kawowego powinien sięgać wysokości siedziska, czyli około 45-50 cm. Jeżeli zamierzamy postawić go z boku sofy, to optymalnie powinien sięgać do wysokości podłokietnika.