Podstawowe informacje o piłkach do siatkówki, piłki ręcznej i nożnej

Chcesz nabyć piłki Hummel? Wejdź na sklep-hummel.pl/pl/c/PILKI/266.

Mało jest dyscyplin sportowych, które można ćwiczyć bez wymogu użycia najróżniejszych akcesoriów. Nawet w wielu sportach indywidualnych, np. tych z dziedziny gimnastyki i lekkoatletyki, trzeba zaopatrzyć się w dysk bądź oszczep. Jednak najpopularniejszym na całym globie sprzętem sportowym, spotykanym w przeróżnych różnych sportach (nie tylko drużynowych), są piłki. W tym tekście prezentujemy cechy 3 piłek sportowych używanych w sportach popularnych wśród naszych rodaków.

Czym cechują się piłki do siatkówki, piłki ręcznej i nożnej?

1. Piłka do piłki nożnej to zapewne sprzęt, który wypatrzyć można w pokoju każdego chłopca, a w ostatnim czasie i niejednej dziewczynki, bo do profesjonalnej kariery w piłce nożnej częstokroć dążą również panie. Waga piłki do “nogi” na ogół między 410 g a 450 g, a jej obwód musi oscylować w granicy 0,68-0,70 metra. Dawniej takie piłki wykonywano ze skóry naturalnej, współcześnie wykorzystywana do tego jest najczęściej skóra syntetyczna. Piłki do piłki nożnej jeszcze paręnaście lat temu zwano “biedronką” ze względu na charakterystyczne czarne łatki, które musiały być wyraziste w czarno-białych telewizorach. Dziś piłki do „nogi” wytwarzane są w fantazyjnych wzorach oraz kolorach, a większość rozpoznawalnych wydarzeń futbolowych ma własny unikatowy projekt piłki.
2. Piłka do siatkówki jest ociupinę mniejsza niż ta do piłki nożnej, ponieważ jej obwód to 65-67 centymetrów. Jest od niej jednakże znacznie lżejsza – waży zaledwie 260-280 g. W środku mieści się lateksowy pęcherz, a pomiędzy nim a skórzaną osłoną (także najczęściej wykonaną ze skóry syntetycznej) znajduje się warstwa nylonu albo bawełny. Piłki do siatkówki produkuje się w wariancie do siatkówki plażowej i halowej.
3. Piłka do piłki ręcznej jest najmniejsza z piłek tu zaprezentowanych, ale co istotne jej wymiary oraz wagą zmieniają się w zależności od tego, dla kogo piłka jest przeznaczona. Inne wymiary mają tym samym piłki do piłki ręcznej dla dorosłych mężczyzn, inne dla kobiet, a piłki o najmniejszych rozmiarach dedykowane są dla dzieci. Toteż ciężar piłek dla piłkarzy ręcznych to między 260 aż do 475 g, a ich obwód – 46 aż do 60 centymetrów. Dętka tych piłek musi być wyjątkowo mocna, zatem najczęściej wykonywana jest z lateksu. Powłoka zewnętrzna z kolei winna zapewniać dobrą przyczepność do dłoni.

Czy jesteśmy zawodowymi sportowcami, czy uprawiamy sport tylko dla przyjemności, powinno się inwestować w sprzęt najlepszej jakości. Zagwarantuje to nie tylko większy komfort w trakcie gry – lepsza piłka na pewno wytrzyma też zdecydowanie dłużej.

Nasze dane:
RS Active S. Szmal R. Wasiak s.c.
ul. Zagnańska 84B
25-528 Kielce

Mob.: +48 798-558-877
E-mail: [email protected]