łańcuchy na koła, łańcuchy samochodowe

Łańcuchy na koła – ich typy i zastosowanie

Łańcuchy na koła w znacznym stopniu poprawiają przyczepność samochodu w skrajnych warunkach – na ośnieżonych i oblodzonych drogach, przede wszystkim na stromych podjazdach. W niektórych państwach muszą one zawsze znajdywać się w bagażniku wszystkich samochodów przez cały rok (tak jest między innymi w Turcji, Norwegii i Bułgarii), w pozostałych zaś są one niezbędnym elementem wyposażenia auta jedynie w zimą (takie przepisy obowiązują na przykład we Włoszech, w Hiszpanii, Niemczech i Polsce). Jak zatem typy łańcuchów samochodowych można kupić w sklepach?

Typy łańcuchów samochodowych

Łańcuchy na koła klasyfikujemy zazwyczaj mając na uwadze ich przeznaczenie. Odróżniamy modele skonstruowane z myślą o wykorzystywaniu w pojazdach osobowych, ciężarowych, terenowych i dostawczych, jak również w autobusach. Poszczególne łańcuchy różnią się również grubością i przekrojem ogniwa (zazwyczaj jest to kształt rombowy ukośny), motywem zaplotu oraz mocowaniem, które musi być dopasowane do typu felgi. Różne są również tworzywa, z których produkuje się łańcuchy na koła. Współcześnie producenci stosują głównie stal tytanową lub manganową.

Prowadzenie auta z łańcuchami na koła

Montaż łańcuchów na koła wymaga pewnej zręczności i początkowo może być źródłem sporego stresu. Żeby się go ustrzec się, należy potrenować tę czynność na placu manewrowym albo w garażu. Sama prowadzenie samochodu z łańcuchami wymaga nieco odmiennej techniki. Należy unikać poruszania się po niezaśnieżonych drogach, buksowania kół i przekraczania prędkości 50 kilometrów na godzinę. Korzystając z łańcuchów samochodowych, trzeba też koniecznie kontrolować ich ułożenie oraz napięcie – tym sposobem unikniemy ich przedwczesnego zużycia i tym samym przedłużymy okres ich użytkowania.

Nasze dane:
AUTO-PLUS Zbigniew Haluch
ul. Prądnicka 79
31-202 Kraków

Tel.: +48 (12) 416-20-08
Mob.: +48 602-790-666
E-mail: [email protected]