Kantar – co warto o nim wiedzieć?

Więcej o kantarze sznurkowym na https://horse-trade.pl/pl/c/Kantary/38

Kantar to powszechnie używana część uprzęży dla konia. Jest bardzo podobny do uzdy, gdyż wyłączną różnicą pomiędzy tymi rozwiązaniami jest nieobecność wędzidła – elementu wsuwanego do pyska umożliwiającego przekazywanie sygnałów do poruszającego się konia. Kantar to jedna z głównych części ekwipunku jeździeckiego, z którą konie praktycznie się nie rozstają. Dlatego powinien on pasować do rozmiaru i zarysu głowy zwierzęcia, a także nie być powodem powstania zadrapań. Jak zatem dobrać odpowiedni kantar? Na jakie jego cechy należy zwrócić szczególną uwagę?

Co odpowiedniejsze dla konia – kantar sznurkowy, a może podszywany?

W sprzedaży dostępne są przeróżne rodzaje kantarów: taśmowe, skórzane, podszywane oraz sznurkowe. Te ostatnie, zwane też halterami, są rekomendowane z uwagi na znaczną kontrolę, którą jeździec dzięki nim może sprawować nad koniem. Dla zwierzęcia znacznie bardziej wygodny jest jednak kantar taśmowy albo skórzany. Dużo wyższy komfort zapewniają kantary podszywane – np. naturalnym albo syntetycznym futrem, które da się ściągnąć celem wyczyszczenia. Taki kantar doskonale zapobiega tworzeniu się uszkodzeń skóry, a równocześnie pozwala uwiązać konia w trakcie pielęgnacji i umożliwia jego prowadzenie podczas spacerów albo ćwiczeń.

Kantary – jakie rozmiary można kupić

Kantary dla koni wytwarzane są w paru rozmiarach. Najmniejszy to foal, który przeznaczony jest dla źrebiąt lub kucy miniaturowych. Następny to shetty (0), który powinni stosować właściciele większych źrebiąt, a także koni szetlandzkich. Kantar nazywany pony (1) został natomiast opracowany z myślą o kucach (np. connemara) i roczniakach większości ras. Cob i full (2 i 3) to kantary o średnich wymiarach i są odpowiednie między innymi dla trakenów, koni wielkopolskich, arabskich oraz fryzyjskich. Maksymalny rozmiar to xfull (4), który przeznaczony jest dla ras zimnokrwistych (jak perszeron czy konie ardeńskie) i większych ras gorącokrwistych (np. oldenburskich).

Nasze dane:
Sklep Jeździecki Horse-Trade
ul. Michała Korpala 4
30-389 Kraków

Tel.: +48 12 423 00 96
Mob.: +48 728 95 00 96
E-mail: [email protected]