Jak można użyć tablicę korkową w szkole czy w domu?

Tablica korkowa – zdaje się kompletnie zwyczajna rzecz, a może pełnić wiele interesujących funkcji. Zróżnicowanie wykonania i rozmiary tablic korkowych sprawiają, że sprawdzają się one zarówno do dekoracji pokoju, jak i są wykorzystywane w biurach i instytucjach publicznych.

Jak zazwyczaj wykorzystujemy tablice korkowe?

Głównie napotykamy tablice korkowe na korytarzach szkół oraz przedszkoli. Przypinane są na nich wycinki z gazet o sukcesach uczniów i placówki, kluczowe informacje o planowanych wydarzeniach (wywiadówkach, turniejach, balach lub olimpiadach), nieobecnościach nauczycieli i zastępstwach czy godzinach zajęć pozalekcyjnych. Tablice korkowe w szkołach to także idealne rozwiązanie dla uczniów z pasją dziennikarską. Pod okiem pedagoga dzieci mogą przygotowywać artykuły na ciekawe dla nich ich tematy, wynajdywać ciekawostki naukowe czy recenzować wydarzenia w formie satyrycznych komiksów, tworząc comiesięczną gazetkę szkolną. Taki biuletyn można wywiesić na głównym korytarzu szkoły, tak by był widoczny dla wszystkich. W przedszkolach, na tablicy korkowej można zorganizować wystawę rysunków czy laurek szykowanych przez dzieci na przeróżne okazje – maluchy będą dobrze czuły się w takim otoczeniu. Z kolei w biurach czy urzędach można wykorzystać tablicę korkową jako biuletyn informacyjny, bowiem w zalewie maili nie każdy odczyta wszystkie wiadomości. Należy jednak pamiętać, by tablica była zawieszona w często uczęszczanym miejscu, np. przy ekspresie do kawy albo w pomieszczeniu socjalnym.

Tablica korkowa – użyj jej w domu

Do wszystkich powyższych pomysłów najodpowiedniejsze będą duże tablice korkowe, czyli takie o wymiarach 150×100, 200×100 lub większe. Jeżeli jednak pragniemy zastosować tego rodzaju tablice w domu, wypada skupić się na wymiarach nie większych niż 120×90. Tablice korkowe wytwarzane są w ramach aluminiowych, drewnianych lub z listwy MDF. Ramy aluminiowe i z drewna lakierowanego występują w wielu kolorach (niebieski, jasny i ciemny fiolet, różowy, żółty), a listwy MDF są przeważnie białe, srebrne, czarne, w kolorze dębu stuletniego, dębu naturalnego i calvados, tym samym każdy dobierze tablicę, która będzie pasowała do wystroju pokoju. Jak można zastosować tablicę korkową w domu? Można na niej zawiesić nagrody zdobyte w turniejach, kartki przysłane przez rodzinę z wakacyjnych wojaży albo naszyjniki i łańcuszki, zamiast trzymać je splątane w pojemniczku biżuterię. A pasjonaci podróży mogą przypiąć do niej mapę Europy, żeby zaznaczać pinezkami odwiedzone już kraje lub miasta.