Cegła ozdobna – atrakcyjne, nowoczesne wnętrza

Klinkierem określamy rodzaj cegły ozdobnej, która może być umieszczana zarówno na zewnątrz, jak i wewnątrz budynku. Czym się cechuje i dlaczego jest obecnie tak szeroko stosowana w budownictwie?

Zalety klinkieru elewacyjnego

Klinkier to nic innego jak wypalane w wysokiej temperaturze płytki ceglane charakteryzujące się wysoką odpornością na uszkodzenia mechaniczne oraz wilgoć. Płytki z cegły od wielu dekad stosuje się jako element wykończenia mieszkań oraz domów – mogą posłużyć m.in. jako cegła na komin czy wewnętrzne płytki elewacyjne. Klinkier jest stosowany też na naroża, podokienniki, cokoły oraz pozostałe elementy budynków i znakomicie zdaje egzamin zarówno w przypadku domów wzniesionych w nowoczesnym, jak i klasycznym stylu.
Elewacja klinkierowa prezentuje się bardzo estetycznie i jest odporna na negatywne czynniki z zewnątrz – śnieg, niską temperaturę, promieniowanie słoneczne czy deszcz. Klinkier na elewacje pozostaje więc latami w doskonałym stanie. Płytki ścienne wykonane z klinkieru mają również inne atuty – użycie naturalnego materiału sprawia, iż są one antyalergiczne i niepodatne na działanie grzybów.

Płytki klinkierowe wewnętrzne i elewacja z klinkieru

Użyta na ścianie zewnętrznej domu cegła ozdobna nada budynkowi nietuzinkowego charakteru i odróżni go od innych. Z kolei klinkier użyty jako wewnętrzna elewacja podkreśli styl, w którym utrzymane są pomieszczenia – świetnie nada się do wnętrz inspirowanych przestrzenią industrialnego loftu. Wysokiej jakości płytki ceglane można kupić w licznych sklepach z materiałami budowlanymi – zarówno stacjonarnych, jak i internetowych.