Bluzy damskie – dla kogo zostały stworzone?

Pierwsze bluzy pojawiły się już na początku ubiegłego wieku i przeznaczone były głównie dla sportowców. Pomysłodawcą był Benjamin Russell, który pod marką Russell Athletics tworzył też bieliznę damską i dziecięcą. Inspiracją był fakt, że znane już wtedy swetry podrażniały skórę i trzeba było je często prać po zakończeniu aktywności fizycznej. Benjamin Russell uznał, że odzież sportowa z bawełny będzie znacznie wygodniejsza. Pierwsza partia bluz z prążkowanej bawełny została natychmiast wyprzedana. Tę nowość na rynku szybko docenili profesjonalni sportowcy. Na wielu fotografiach z Igrzysk Olimpijskich w pierwszej połowie XX wieku, można zauważyć sportowców w szarych bluzach wykonanych z bawełny.

Jak wyglądały pierwsze modele bluz?

Pierwsze sportowe modele były wyposażone w trójkąt pod szyją, wykonany na gumce. Dzięki temu ten obszar mniej się rozciągał. Obecnie dostępna jest bardziej elastyczna tkanina, dzięki której gumowa wkładka jest zbędna.

Firma Champion zaczęła umieszczać na bluzach logo instytucji edukacyjnych, dlatego bluzy stały się sportowym mundurem amerykańskich drużyn uniwersyteckich. W końcu kultura masowa XX wieku postawiła ten rodzaj odzieży na czele popytu. W 1963 roku ukazał się film Wielka Ucieczka, w którym bohaterem był ówczesny idol Steve McQueen – przez cały film nosił na sobie bawełnianą bluzę, dlatego wiele osób poszło w jego ślady.

Bluzy damskie obecnie

Wiele aktualnie dostępnych bluz, tworzone są z myślą o kobietach. Jeśli chodzi o krój, dopasowuje się do upodobań kobiet: jedne wolą ubrania oversize, inne bardziej dopasowane bluzy damskie.

Może je nosić każda kobieta, niezależnie od wieku. Jednak najchętniej wybierają je nastolatki, młode dorosłe i kobiety w średnim wieku. Pasują do wielu typów figur i mogą nawet zniwelować mankamenty.

Bluzy damskie umożliwiają tworzenie modnych stylizacji w stylu sportowym, agresywnym, czy street. Bluzę możemy założyć do jeansów, dresów, legginsów, szortów, a nawet spódnicy. Są maksymalnie uniwersalne, dlatego każda kobieta powinna mieć w szafie choć jeden egzemplarz!