Podłogi postarzane – do jakich wnętrz pasują?

Podłogi postarzane zachwycają unikalnością wzorów, niepowtarzalną kolorystyką i wyjątkową wytrzymałością. Nic więc dziwnego, że zyskują coraz większą popularność. Doskonale prezentują się zarówno w klimatycznych, urządzonych w starym stylu wnętrzach, jak i w nowoczesnych, industrialnych aranżacjach.

Proces postarzania drewna

Podczas procesu postarzania, drewno odbywa swego rodzaju podróż w czasie. Gładkie, pachnące nowością deski zaledwie w kilka tygodni zyskują szlachetny, niepowtarzalny charakter. Dzieje się tak za sprawą heblowania, szczotkowania, ryflowania oraz kornikowania.

Dlatego też postarzana podłoga z całą pewnością będzie najlepszym możliwym wyborem w przypadku pomieszczeń zabytkowych, poddawanych renowacji, zwłaszcza tych, które objęte zostały opieką konserwatora zabytków. Z powodzeniem wkomponuje się w wystrój starodawnego wnętrza, nie zaburzając jego harmonijnej całości. To jednak tylko jedna z propozycji. Kolejne są równie ciekawe i co ważne – skierowane do właścicieli domów lub mieszkań.

Tradycja i nowoczesność – lofty i soft lofty

Podłogi postarzane świetnie sprawdzą się w tak zwanych loftach, czyli przestrzennych apartamentach w stylu industrialnym, usytuowanych w odnowionych fabrykach, halach lub młynach. Równie dobrze będą się prezentować w soft loftach – nowo powstałych kompleksach mieszkalnych, nawiązujących stylistyką do poprzemysłowych pomieszczeń.

Postarzane, nieco surowe drewno, pełne pozornych niedoskonałości w postaci widocznych rys, uwydatnionych słojów oraz poprzecieranej miejscami farby, idealnie współgrać będzie z charakterystycznymi dla loftów materiałami: chropowatą cegłą oraz betonem. Tego typu podłoga stanowić będzie szlachetne tło dla nowoczesnych mebli o prostych, gładkich powierzchniach.

Kolorystyka wnętrza loftów i soft loftów najczęściej bywa dosyć zimna. Dominują w niej odcienie szarości, bieli i czerni oraz zgaszone brązy. Do takiej aranżacji bardzo dobrze pasować będą następujące podłogi z kolekcji Timeless Baltic Wood:

Przytulnie i z duszą – aranżacje rustykalne

Naturalna, swojska, artystycznie postarzana podłoga drewniana stanowi nieodzowny element aranżacji wnętrz w stylu rustykalnym. Do złudzenia przypomina bowiem starą, klimatyczną podłogę z wiejskich dworków lub podmiejskich willi – pełną widocznych śladów mijającego czasu i wspomnień. Wraz z malowanymi na biało ścianami oraz ludowymi wzorami i folkowymi dodatkami, podłoga z ręcznie postarzanego drewna tworzyć będzie w rustykalnym pomieszczeniu urokliwą, pełną ładu i spokoju całość.

O niepowtarzalnych, ręcznie postarzanych podłogach warto pamiętać także wtedy, gdy decydujemy się na aranżację mieszkania lub domu w stylu vintage – flirtującym z przeszłością i pełnym nostalgii za tym, co minęło.

Drewno subtelnie postarzane, noszące ślady użytkowania pokochają również miłośnicy stylu prowansalskiego, kojarzonego ze słońcem, zapachem lawendy, wakacyjnym klimatem i naturalnym drewnem z wyraźnym rysunkiem słojów. Idealną propozycją – jak sama nazwa wskazuje – będzie podłoga drewniana Wiatr Prowansji.

W aranżacjach rustykalnych świetnie sprawdzą się podłogi Baltic Wood w ciepłych odcieniach, jak np.:

Źródło tekstu: https://blog.balticwood.pl/podlogi-postarzane-do-jakich-wnetrz-pasuja/