Szukasz pomocy detektywa? Sprawdź, kto może nim zostać?

Usługi detektywów cieszą się rosnącą popularnością. Decydujemy się na na ich wynajęcie nie tylko w wypadku kłopotów rodzinnych. Ich usługi okazują się bardzo pomocne także dla przedsiębiorców – umożliwiają np. zweryfikowanie czy pracownik korzystający ze zwolnienia lekarskiego naprawdę nie jest w stanie pracować albo czy informacje zawarte przez niego w zgłoszeniu o pracę nie zostały zakłamane. Warto więc dowiedzieć się nieco na temat tego, jakie kwalifikacje powinien posiadać prywatny detektyw i w rozwiązaniu jakich zagadnień może być pomocny.

Prywatny detektyw – praca tylko z licencją

Nie wszyscy mogą wykonywać pracę detektywa. Aby legalnie wykonywać ten zawód, należy dysponować stosowną licencją, którą otrzymuje się po zaliczeniu państwowego egzaminu. Miejmy jednak na uwadze, że osoby podchodzące do egzaminu muszą również spełnić wcześniej wskazane wymagania. Najważniejsze z nich to posiadanie obywatelstwa dowolnego z krajów wchodzących w skład UE, świadectwa o nieposzlakowanej opinii uzyskanego od komendanta powiatowego lub miejskiego Policji i minimum średniego wykształcenia. Warunkiem jest także niekaralność, a w przypadku byłych funkcjonariuszy służb mundurowych – brak zwolnienia dyscyplinarnego. Co istotne, kandydaci na detektywów muszą ukończyć 21 lat.

W jakich przypadkach zwrócić się o pomoc detektywa?

Największa część zleceń, realizowanych przez detektywów dotyczy wszelkiego rodzaju kwestii rodzinnych. Do biura detektywistycznego możemy zgłosić się m.in. jeśli podejrzewamy, że nasz partner jest niewierny lub nie jesteśmy pewni, czy drugi rodzic naszego dziecka należycie sprawuje nad nim opiekę. Prywatny detektyw pomoże nam również ustalić rzeczywistą wysokość zarobków byłego małżonka, co bywa bardzo przydatne podczas spraw mających wyznaczyć wysokość zasądzonych alimentów.