Remontujesz okna zabytkowa? Sprawdź, jak uniknąć problemów

Jeśli potrzebujesz okien zabytkowych drewnianych, kliknij tu.

Okna zabytkowe najczęściej wyglądają znacznie lepiej niż te wykonywane obecnie i są wielką ozdobą obiektów. Względy wizualne to rzecz jasna ich nie ostatnia dobra strona, a na ich cenę w dużej mierze rzutuje również wiek. Tak jak pozostałe dobra zabytkowe, także okna muszą być remontowane z poszanowaniem przepisów – ich remontu nie powinniśmy wykonywać samemu z wykorzystaniem dostępnych w markecie surowców. Czym jednak wyróżniają się okna zabytkowe? Jak je remontować? Kto może wykonać te prace?

Okna zabytkowe – jak rozpoznać

Okna zabytkowe zazwyczaj posiadają więcej dekoracji niż współczesne. Rzadko są również otwierane od góry, a to sprawia, że niezbędne okazują się lufciki, dzięki którym możemy wentylować pomieszczenie. Okna zabytkowe, jak już wspomnieliśmy, zrobione są zwykle z drewna – materiału, jaki wykazuje mnóstwo atutów, ale potrzebuje częstej konserwacji, a poza tym nietrudno go zepsuć. Z tego powodu tak ważne są kwalifikacje osób naprawiających okna zabytkowe.

Okna zabytkowe – jak znaleźć specjalistę?

Okna zabytkowe zwykle mają budowę skrzynkową, a ta wymaga dużych umiejętności – taki rodzaj okna charakteryzuje się bowiem zastosowaniem wielu, dziś już nieczęsto widywanych, rozwiązań. W związku z tym, nawet najlepsi stolarze nie powinni serwisować okien zabytkowych, kiedy nie mają dokumentów potwierdzających ich umiejętności, które zostały nadane przez konserwatora zabytków – w innym razie mogą otrzymać duże kary.

Nasze dane:
OKNOSTOL Producent Stolarki Drewnianej Nowoczesnej i Zabytkowej
ul. Elizy Orzeszkowej 2
34-600 Limanowa

Tel.: +48 18 337-60-08
Mob.: +48 505-166-701, +48 511-621-633
E-mail: [email protected]