Hydroizolacja których elementów obiektów budowlanych jest konieczna

W toku budowy każdego obiektu, obojętnie czy jest to dom jednorodzinny czy biurowiec, już na etapie projektowania warto zatroszczyć się o odpowiednie zabezpieczenie budowli przed wilgocią. Woda, która z biegiem lat może przedostać się do niepoprawnie bądź w ogóle niezabezpieczonych ścian osłabi ich trwałość i potencjał izolacji cieplnej, jak również doprowadzić do rozkwitu chorobotwórczych pleśni i grzybów.

Które części budynku trzeba zabezpieczyć hydroizolacją?

Do najważniejszych elementów, jakie trzeba chronić przed wilgocią należą głównie fundamenty, piwnice, balkony, dachy i tarasy, a zatem te części struktury, które mają bezpośrednią styczność z albo opadami atmosferycznymi. Każda budowa obiektu powinna być poprzedzona szczegółową ekspertyzą i konsultacją z zawodowcami, którzy wskażą, jakie elementy wymagają ochrony przed wilgocią i jakiej technologii warto użyć w odniesieniu do konkretnych segmentów budynku. Na przykład, na ścianie fundamentowej z betonu tworzy się izolację przeciwwodną, pokrywając ją powłoką uszczelniającej wyprawy cementowej (preferowanie i z zewnątrz i od środka), a w przypadku ścian z bloczków betonowych – zaprawą wodoszczelną. W trwałych ścianach z dziurawki, pustaka wypalanego czy cegły zaleca się wykonanie poziomej i pionowej bariery dla wody. Natomiast tarasy zielone izoluje się wielowarstwowo, mając na uwadze to, by każda warstwa miała spadek zapobiegający kumulacji wody między nimi i odprowadzający ją do kanału. Tak samo hydrolizuje się również balkony.

Hydroizolacja – komu ją powierzyć?

Kluczowe jest, by planowanie hydroizolacji, polecić doświadczonej ekipie, posiadającej wieloletnią praktykę w prowadzeniu prac hydroizolacyjnych. Deweloperzy, inwestorzy oraz generalni wykonawcy skorzystają na współpracy ze rzeczoznawcami w trakcie prac związanych z hydroizolacją stropów i tarasów zielonych, uszczelnianiem przemysłowych obiektów żelbetowych, zbiorników oraz budowli w systemie „białej wanny”, a także montażem taśm PVC, taśm dylatacyjnych, węży iniekcyjnych czy uszczelek pęczniejących. Natomiast na zamówienie zarządców ukończonych już budynków zespół ekspertów od hydroizolacji zajmie się m.in. uszczelnieniem, inwentaryzacją oraz naprawą przecieków wody, reperacją tarasów i balkonów, wzmocnieniem gruntów pod fundamentami oraz uszczelnieniem podszybii windowych.