Hydroizolacja fundamentów – zabezpiecz budynek przed wilgocią

Ochrona fundamentów przed szkodliwym wpływem wody, wilgoci i wyziębienia jest jednym z najistotniejszych etapów budowy solidnego, bezpiecznego budynku. Wilgoć wnikająca w mury z czasem doprowadzi do osłabienia ich struktury, a wykwity pleśni i grzybów za czasem odbiją się niekorzystnie na zdrowiu ich rezydentów.

Kto przeprowadzi zabezpieczenie fundamentów?

Projektując budowę obiektu, warto powierzyć przygotowanie najlepszego sposobu hydroizolacji ekspertom, którzy mają wieloletnie doświadczenie nie tylko w zabezpieczaniu przed wodą nowych budowli, ale też w odtwarzaniu hydroizolacji w tych już ukończonych. Wiedzą oni, jakich pomyłek unikać oraz jakie technologie i materiały hydroizolacyjne sprawdzą się idealnie w konkretnym przypadku. Wszak zastosowanie należytych technologii izolacji fundamentów może różnić się zależnie od tego, czy planowane jest wykonanie ławy i ścian fundamentowych, fundamentów z bloków betonowych czy też osadzenie budowli na płycie fundamentowej. Istotna jest też dokładna analiza warunków wodnych na obszarze, na którym zamierzana jest budowa. Dzięki niej można sprawdzić czy potrzebna jest izolacja przeciwwilgociowa (realizowana na gruntach, w które woda ekspresowo wsiąka i nie spiętrza się przy fundamentach) czy może przeciwwodna (tam, gdzie istnieje zagrożenie podtopień lub gleba jest na tyle spoista, iż po deszczu fundamenty mogą dłuższy czas stać w wodzie).

Sposoby hydroizolacji fundamentów

Zależnie od rodzaju fundamentów, do ich zabezpieczenia przed wilgocią stosuje się odmienne strategie. Płytę fundamentową, na której z reguły stawia się budowle tam gdzie jest wyższy poziom wód gruntowych, można izolować od dołu wykonując warstwę izolacji ciężkiej. Natomiast nową ścianę fundamentową z betonu można pokryć powłoką uszczelniającej wyprawy cementowej, przy czym najlepiej zastosować ją zarówno na zewnętrznej, jak i wewnętrznej powierzchni. W przypadku ścian z cegły najlepiej sprawdzi się wykorzystanie izolacji pionowej i poziomej, która zablokuje kapilarne przenikanie wody przez mury.

Wykonawstwo izolacji fundamentów także wypada zlecić profesjonalistom, bowiem częstym błędem niedoświadczonych ekip jest nie zastosowanie się do wytycznych wyszczególnionych w projekcie wykonawczym (m.in. tych dotyczących wymogów i sposobów aplikacji materiałów izolacyjnych) czy też użycie ich tanich substytutów, nie mających analogicznych własności wodochronnych. Nieodpowiednie ukończenie prac czy zastosowanie materiałów niedobranych do stopnia obciążenia wilgocią może skutkować, iż będzie ona nieefektywna.