Czemu warto uczestniczyć w warsztatach z ochrony danych osobowych?

Pierwszym oficjalnym dokumentem w Polsce, jaki dotyczył sprawy danych osobowych była Ustawa o Ochronie Danych Osobowych, która weszła w życie w 1997. Także obecnie określa ona ów termin oraz omawia, jak powinniśmy ich używać. Według dokumentu dane osobowe to wszystkie dane, jakie pozwalają na rozpoznanie danego obywatela bez złożonych wysiłków. Do danych osobowych zakwalifikować możemy zatem datę urodzenia, miejsce zamieszkania czy imiona i nazwisko, ale również te określane jako dane wrażliwe – między innymi wiadomości o stanie zdrowia, religii czy możliwych sprawach sądowych. O ich bezpieczeństwo warto zatroszczyć się tym bardziej, że dzięki internetowi ich pozyskanie i przetwarzanie okazuje się naprawdę łatwe.

Warsztaty z ochrony danych osobowych dla firm

Dane osobowe posiadają wszelkiego typu firmy. Jedne dysponują wyłącznie danymi swoich współpracowników, inne zaś uzyskują dojście również do danych klientów. We obu przypadkach pracownicy, którzy się z nimi stykają powinni ukończyć specjalne kursy z ochrony danych osobowych, podczas których nauczą się, w jaki sposób zagwarantować im ochronę. Okazuje się to naprawdę istotne, gdyż po stwierdzeniu zaniedbań Generalny Inspektor Ochrony Danych Osobowych może nałożyć poważne kary – po pierwsze pieniężne, ale w skrajnych sytuacjach również więzienia.

Na czym opiera się szkolenie z ochrony danych osobowych?

Szkolenie z ochrony danych osobowych jest skierowane do wszystkich pracowników administrujących takimi informacjami – są to między innymi specjaliści z archiwów, do spraw rekrutacji lub kadr. W jego koszty wliczone są także materiały dydaktyczne, dzięki którym uczestnicy szybciej przyswoją wiadomości. Po ukończeniu kursu, w czasie którego nauczą się, jak zapewnić bezpieczeństwo informacji, uczestnicy dostają odpowiednie świadectwa. Warsztaty z ochrony danych osobowych nie pochłaniają wiele czasu – zazwyczaj kończą się tego samego dnia.