Badania psychologiczne kierowców – nie należy się ich obawiać

Sprawdź, jak zamówić badania psychologiczne kierowców Bielsko Biała

Na bezpieczeństwo na drogach w szczególnej mierze wpływają umiejętności obsługujących poruszające się po nich pojazdy. Naprawdę istotne jest to w przypadku kierowców zawodowych – między innymi taksówkarzy czy kierowców TIR-ów oraz busów. W ich sytuacji istotne są zarówno kwalifikacje, jak i predyspozycje psychologiczne. Z tego względu przedstawiciele tych profesji zgodnie z prawem muszą regularnie zgłaszać się na badania psychologiczne kierowców. Warto więc napisać na ten temat parę słów. W jakich odstępach powinny być wykonywane? Na czym polegają tego typu badania psychotechniczne? I, co najistotniejsze, jak możemy się do nich przygotować?

Czego spodziewać się na badaniach psychologicznych kierowców?

Badania kierowców muszą być przeprowadzane co 5 lat. Ta reguła nie obowiązuje jednak specjalistów, którzy ukończyli pięćdziesiąt lat – muszą bowiem przeprowadzać je co trzydzieści miesięcy. Badania psychotechniczne kierowców przeprowadzane są przez psychologa w odpowiedniej przychodni, który w pierwszej kolejności przeprowadza badania charakterologiczne. Przybierają one formę konwersacji z kierowcą, podczas której odpowiada on na zadania na temat zachowań w skrajnych sytuacjach. Następna faza badań psychotechnicznych kierowców to test na inteligencję, natomiast potem przeprowadzane są testy na odpowiednich maszynach, w czasie których badana jest podzielność koncentracji, percepcja szybkości, umiejętność szybkiej reakcji i dostrzeganie w ciemności.

Badania psychologiczne kierowców – o czym musimy wiedzieć?

Po ich przeprowadzeniu kierowca odbywa wizytę z psychologiem, który w jej czasie powiadamia go, czy przeszedł badanie. Co ważne, powinniśmy pamiętać, że nie dla wszystkich ich efekty okażą się pozytywne. Szanse na szczęśliwe przejście badań psychologicznych kierowców możemy jednak trochę zwiększyć. Jak? W sieci dostępne są liczne opisy działania urządzeń, na jakich są przeprowadzane badania psychotechniczne – to świetne rozwiązanie, by zawczasu przekonać się, jak one funkcjonują.

Nasze dane:
Pracownia Psychologiczna PSYCHE
ul. Filomatów 10
43-316 Bielsko-Biała

Mob.: +48 608-315-680
E-mail: [email protected]