trekkingi

Tatry, Karpaty, Himalaje – trekkingi o różnych stopniach trudności

Wycieczki w góry mają różne formy. Od spokojnych przechadzek po łatwych szlakach w bezpośrednim otoczeniu domów turysty, przez całodniowe, piesze wędrówki po trasach klasyfikowanych wyżej pod względem trudności, aż po rygorystyczne trekkingi. By wziąć udział w tych ostatnich, potrzebna jest praktyka w wędrówkach po górach (tak oznaczonymi szlakami, jak i poza nimi), co najmniej dobra sprawność fizyczna, a także biegłość korzystania ze sprzętu wspinaczkowego oraz turystycznego. Aczkolwiek w zamian za nieraz ogromny wysiłek otrzymujemy możliwość delektowania się niesamowitymi widokami i kontaktu z dziką naturą.

Poziomy trudności trekkingów

Stopień trudności technicznej jest uzależniony od terenów, przez które prowadzą trekkingi. Zawodowcy wymieniają trzy poziomy trudności pieszych wypraw w regiony górskie. W trekkingach najniższego stopnia partycypować mogą te osoby, które wyróżniają się dobrą kondycją, a ich zdrowie nie stanowi przeszkody do zwiększonego wysiłku. Kolejny poziom trudności wymaga lepszej kondycji fizycznej oraz minimum elementarnej praktyki w górach – na przykład w Karpatach. Ostatni poziom to wycieczki dla osób z doskonałą sprawnością fizyczną, wiedzą z zakresu charakteru wysokich łańcuchów górskich i orientujących się w użyciu sprzętu, jak również przyzwyczajonych do niekomfortowych warunków biwakowania w czasie kilkudniowej wyprawy.

Dokąd wybrać się na trekking?

Trekkingi można prowadzić we wszystkich łańcuchach górskich. W Polsce miłośnicy tego rodzaju obcowania z naturą w najwyższym stopniu upodobali sobie trasy w Tatrach. Jeśli zaś idzie o inne góry Europy, największym uznaniem cieszą się leżące na granicy z Azją Kaukaz i Ural, Alpy, Karpaty Wschodnie, jak również Góry Przeklęte na Bałkanach. Najbardziej zaawansowane w trekkingu osoby powinny z kolei spróbować swoich sił podczas wyprawy w Karakorum, Himalajach czy Andach.

Nasze dane:
Exploruj.pl
ul. Sobiczkowa 53A
34-511 Kościelisko

Tel.: +48 12 444 18 46
Mob.: +48 690 168 051
E-mail: [email protected]