O czym nie zapominać, mając w planach wyprawy górskie?

Szukasz dobrej oferty wypraw? Nie wahaj się! Zajrzyj tu

Bardzo dużo osób wykorzystuje swój wolny czas na przemierzaniu górskich szlaków. Zwykle zaczynają od wędrówki po polskich Tartach, wraz z upływem czasu jednak przestaje być to wystarczające. Poszukują nowych wyzwań – ich pragnieniem stają się wyprawy w coraz wyższe partie gór. Otwarte granice sprawiają, że nawet wędrówki na szczyty położone w oddalonych od Polski miejscach stają się aktualnie możliwe.

Wyprawy górskie – o czym nie zapominać, planując wyprawy?

Obecnie przed zwolennikami górskich wędrówek otworem stoją tak nasze krajowe i słowackie Tatry czy Alpy (z ich najwyższym wzniesieniem Mount Blanc), ale też najwyższe wzniesienia Azji, Afryki czy Meksyku. Bez wątpienia wielkim ułatwieniem w zdobywaniu tych pięcio- czy siedmiotysięczników jest działalność na krajowym rynku agencji trekkingowych, które zajmują się organizacją wypraw na Elbrus bądź Kazbek. Oczywiście pomoc agencji bardzo dużo ułatwia, ale jej instruktorzy nie zdobędą szczytów za nas. Niezbędna jest wysoka kondycja, która pomoże nam znieść długą wędrówkę z bardzo ciężkim, mającym nawet kilkanaście kilogramów plecakiem z odpowiednim do warunków klimatycznych ubiorem i dobrej jakości sprzętem.

Wyprawy górskie – jakie wymagania stawiane są biorącym udział w wyprawie?

Od wszystkich, którzy postanawiają wziąć udział w wyprawie wysokogórskiej – na bazę pod Annapurną, Pik Lenina, Elbruslub Mount Everest – wymaga się określonej praktyki w zbliżonych do tego typu ekspedycjach, gdyż im wyżej będziemy się wspinać, tym większe niebezpieczeństwo rozwoju choroby wysokościowej. Zdolność korzystania z czekanu czy poruszania się w zespole, którego członkowie nawzajem się asekurują liną – to wymogi, które należy koniecznie spełnić. Nie wolno zapomnieć też, że trekking wysokogórski to wędrówka zespołowa. Liczy się zatem zdolność pracy w grupie. Podczas wyprawy górskiej konieczne jest stu procentowe podporządkowanie się decyzjom, które podejmowane są przez lidera grupy.

Nasze dane:
Exploruj.pl
ul. Sobiczkowa 53A
34-511 Kościelisko

Tel.: +48 12 444 18 46
Mob.: +48 690 168 051
E-mail: [email protected]