Mnóstwo rzeczy, których używamy na co dzień i bez których wiele czynności byłoby trudniejszych, żeby działać stosuje silniki elektryczne prądu stałego. Olbrzymie lub malutkie, szczotkowe albo bezszczotkowe, te urządzenia zrewolucjonizowały nasz sposób życia oraz pracy, tymczasem statystyczny obywatel przeważnie nie ma pojęcia, z jakich elementów złożone są ani jak pracują te silniki.
Silniki elektryczne prądu stałego – co powinno się wiedzieć?
Rolą silników elektrycznych prądu stałego jest wytworzenie energii mechanicznej z elektrycznej. Ich nazwa zaznacza, że zasila je prąd, w którym zwrot i kierunek przepływu ładunków elektrycznych jest niezmienny. Takie silniki znane są od nieomal dwóch wieków i są wspólnym dokonaniem grupy osób. Do ich budowy, następnie modyfikacji i w efekcie ich dopuszczenia do ogólnego wykorzystania w przeróżnego typu mechanizmach, przyczyniły się eksperymenty oraz wynalazki uznanych naukowców połowy XIX w., jak m.in. Gaston Planté, Thomas Davenport czy Michael Faraday. Silniki DC złożone są ze rotora, komutatora, statora, dwóch magnesów zwróconych do siebie biegunami różnoimiennymi, między którymi tworzy się pole magnetyczne oraz szczotek. Współcześnie często używane są też silniki BLDC, czyli bezszczotkowe, które głównie ze względu na brak tej dość awaryjnej części, są uważane za bardziej wytrzymałe, bezpieczniejsze i są generalnie cenione za bezgłośne działanie, a takżewyjątkową niezawodność.
Silniki elektryczne na prąd stały nie tylko do profesjonalnego wykorzystania
Stwierdzenie, że silniki elektryczne na prąd stały są wykorzystywane w zasadzie wszędzie to nie przesada. Jeżeli w domu posiadasz odtwarzacz DVD bądź w notebooku masz zainstalowane dyski HDD, to w ich napędach bez wątpienia wykorzystano bezszczotkowy silnik. Silniki DC są podzespołem pociągów czy samochodzików sterowanych radiowo, czyli zabawek, którymi zachwycaliśmy się w dzieciństwie i które prawdopodobnie sprezentujemy także naszym synom oraz córkom. Silniki tego rodzaju znajdują się w dużych i małych pompach hydraulicznych niezbędnych w licznych gałęziach przemysłu, np. produkcyjnej, wydobywczej czy budowlanej. W nieodległej przyszłości, dzięki silnikom na prąd stały samochody elektryczne staną się normalnością, a już teraz te silniki poprawiają naszą mobilność, ponieważ bez nich nie działałyby tak chętnie używane rowery elektryczne, segwaye oraz hulajnogi. Silniki na prąd stały wykorzystują także entuzjaści elektroniki do realizacji autorskich projektów z obszaru mechaniki i robotyki.
O ile silniki na prąd stały o małej mocy bez przeszkód można nabyć w sklepach dla hobbystów czy z częściami elektronicznymi, to te do industrialnego wykorzystania dostępne są na zamówienie wyłącznie u dystrybutorów, dostarczających specjalistyczne rozwiązania od uznanych producentów.
Nasze dane:
Ultra Robotics Sp. z o.o.
ul. Ksawerów 21 budynek T1
02-656 Warszawa
Tel.: +48 22 658 06 42
Mob.: +48 22 244 24 81
E-mail:
[email protected]