Działanie i wykorzystanie motoreduktorów

Motoreduktory jednofazowe zamówisz na https://tinyurl.com/ycsc4e9n.

Motoreduktory to w najprostszych słowach nierozłączne układy napędowe złożone z przekładni i silnika elektrycznego. Jak funkcjonują motoreduktory i jak się je wykorzystuje? O tym przeczytasz w niniejszym artykule.

Motoreduktor – poznaj zasadę jego działania

Motoreduktory pozwalają wydajniej korzystać z silników elektrycznych w roli napędu w najrozmaitszych funkcjach w przemyśle. Za sprawą przekładni redukującej, ogromna prędkość obrotowa silnika jest zmniejszana nawet do kilkuset razy, przy jednoczesnym proporcjonalnym zwiększeniu jego momentu obrotowego. Naturalnie efektywność przekładni z żadnym układzie nie będzie 100%, zatem zawsze pojawia się niewielka różnica pomiędzy mocą wyjściową a wejściową w układzie. W skład zintegrowanego układu jakim jest motoreduktor najczęściej wchodzą dodatkowo inne elementy jak hamulce bądź sprzęgła. Główną zaletą motoreduktorów jest to, że są to gotowe elementy, które da się bez trudu dobrać z oferty producenta tak, żeby ich parametry idealnie odpowiadały potrzebom budowanej konstrukcji. Inżynierzy oszczędzają dzięki temu tygodnie, a czasami miesiące, na pracochłonne wyliczenia i testy pojedynczych układów elementów. Zależnie od konstrukcji i typu przekładni, motoreduktor może być przeznaczony do długiego albo krótkiego okresu pracy, a także do dużych, średnich albo niewielkich obciążeń.

W motoreduktorach, w których użyto przekładnie kilkustopniowe, można otrzymać niezwykle wysoki zakres przełożeń, sięgający wręcz do kilkudziesięciu tysięcy.

Zastosowanie i warianty motoreduktorów

Chociaż motoreduktory mogą być konstruowane w oparciu o kilka rodzajów silników (BLDC, AC, DC oraz bocznikowych), wyróżnia się je według rodzaju przekładni zastosowanej na ostatnim stopniu przełożenia. Wyróżnia się tym samym następujące motoreduktory:
– motoreduktory płaskie i walcowe (posiadające przekładnię walcową),
– motoreduktory stożkowe (wykorzystujące przekładnię stożkową),
– motoreduktory ślimakowe (wykorzystujące przekładnię ślimakową),
– motoreduktory planetarne (z przekładnią planetarną).

Brak chyba takiego sektor gospodarki, w którym nie można by zastosować motoreduktora w roli napędu. Czy to produkcja żywności, przemysł czy spedycja, dzięki motoreduktorom poruszają się różne automaty, takie jak linie produkcyjne, schody ruchome, kolejki górskie czy mieszadła. Duże zróżnicowanie ich wielkości, mocy oraz rodzajów zastosowanych w nich przekładni i silników sprawiła, że liczbę możliwych zestawów, jakie obecnie oferują wiodący producenci motoreduktorów, powinno się wyrażać już nie w setkach lub tysiącach, lecz w zasadzie w milionach.

Nasze dane:
Ultra Robotics Sp. z o.o.
ul. Ksawerów 21 budynek T1
02-656 Warszawa

Tel.: +48 22 658 06 42
Mob.: +48 22 244 24 81
E-mail: [email protected]