Leasing dla przedsiębiorstwa

Leasing niewątpliwie jest jednym z najchętniej wybieranych przez firmy instrumentów finansowych. Nie powinno to rzecz jasna zaskakiwać, gdyż jego liczne plusy sprawiają, że leasing bywa doskonałym rozwiązaniem pozwalającym na optymalizację wydatków wiążących się z prowadzeniem przedsiębiorstwa. Przede wszystkim z uwagi na fakt, że w Polsce ratę leasingu traktuje się jako koszt uzyskania przychodu. Na fakt, iż leasing jest tak opłacalny wpływa także to, iż umożliwia on zdobycie potrzebnych do działalności przedsiębiorstwa aktywów bez konieczności ich kupowania. Na jakich zasadach dokładnie jednak polega leasing? O czym powinniśmy pamiętać stawiając na taką formę finansowania?

Zasady leasingu

Nazwa leasing wywodzi się z języka angielskiego, w którym znaczy dzierżawę. W krajach anglosaskich przepisy nie odróżniają leasingu od dzierżawy, lecz w naszym kraju są to pojęcia różne. Leasing oznacza udostępnienie przez leasingodawcę danego dobra leasingobiorcy, w związku z czym ten ostatni deklaruje, że będzie regulować raty leasingowe. Obiektem leasingu zwykle są auta, które budują flotę przedsiębiorstwa, maszyny potrzebne do działania firmy czy też sprzęt do punktu sprzedaży. Po wygaśnięciu umowy udostępnione dobra zostają zwrócone do leasingodawcy, a ten zwykle sprzedaje je w atrakcyjnej cenie.

Opłacalny leasing – jak go wyszukać?

W ostatnich latach w naszym kraju dostępnych jest sporo ofert leasingu. Ich mnogość powoduje, iż ciężko wybrać w tej grupie tę najlepszą – niezbędne do tego będą odpowiednie kwalifikacje. A że nie każdy przedsiębiorca je ma, wybierając leasing, dobrze zrobimy zasięgając porady specjalisty. Przed znalezieniem oferty warto zatem udać się do doradcy finansowego, który pomoże wyszukać ofertę odpowiednią dla naszych potrzeb i zagwarantuje, że leasing naprawdę będzie najbardziej opłacalnym wyjściem.