Faktura ustrukturyzowana – wystawisz ją w Krajowym Systemie e-Faktur

E-faktury. Więcej na https://flobo.io/aktualnosci/co-to-jest-faktura-ustrukturyzowana-i-krajowy-system-e-faktur/.

Wystawianie faktur ustrukturyzowanych miało pierwotnie działać już w 4 kwartale 2021 r., jednak ostatecznie przedsiębiorcy na dostęp do Krajowego Systemu e-Faktur musieli czekać kilka miesięcy dłużej. Projekt ruszył w pierwszym dniu 2022 r. Po rocznym okresie przejściowym, w którym używanie KSeF jest opcjonalne, zaczynając od roku 2023 będzie to obligatoryjne dla każdego czynnego podatnika VAT, jak i dla przedsiębiorców zwolnionych z tego podatku.

Czym jest faktura ustrukturyzowana?

Faktura ustrukturyzowana to po prostu dokument elektroniczny, który ma precyzyjnie ustaloną strukturę informacji opisanych z wykorzystaniem języka znaczników XML. Kodowanie XML praktycznie niewiele mówi osobie, która nie umie go odczytać, z kolei dla odpowiedniej aplikacji do rozliczania oraz wystawiania faktur dokument tego rodzaju będzie absolutnie zrozumiały. Dzięki temu, że faktury mają ujednolicony format obojętnie których programów księgowych użyją kontrahenci transakcji, dane zawarte w fakturze ustrukturyzowanej będą odczytane tak samo. Jest to istotna zmiana na lepsze głównie dla biur rachunkowych, które do tej pory notorycznie mają do czynienia z przypadkami niepoprawnego przeniesienia przez aplikacje księgowe informacji z faktur przesyłanych przez klientów w postaci pliku PDF lub fotografii faktury papierowej. Faktura ustrukturyzowana kompletnie eliminuje prawdopodobieństwo błędu przy przenoszeniu danych z faktury przez księgową, a także niepoprawnego ich odczytania przez technologię optycznego rozpoznawania znaków.

Używanie Krajowego Systemu Faktur zwalnia z konieczności wysyłania pliku JPK_FA

Wszyscy przedsiębiorcy z początkiem stycznia 2021 r. mogą odebrać i wystawić faktury ustrukturyzowane przy pomocy Krajowego Systemu e-Faktur uruchomionego przez Ministerstwo Finansów. Dzięki KSeF właściciele firm między innymi są zwolnieni z obowiązku wysyłania Jednolitego Pliku Kontrolnego dla Faktur, wcześniej otrzymają zwrot VAT, jak również zyskują poprawę bezpieczeństwa rozliczeń, bowiem mogą być pewni, iż nie zawieruszą faktury (system przetrzymuje informacje o nich przez 10 lat). Natomiast Ministerstwo Finansów zdobywa instrument, który pozwala na silniejszą kontrolę systemu podatkowego, a zatem w większym stopniu zapobiega wykroczeniom w obszarze podatku akcyzowego, dochodowego i od towarów i usług. Co istotne, obowiązek stosowania KSeF nie równa się zakazowi korzystania z komercyjnego oprogramowania księgowego, jednak trzeba dokonać jego integracji z Krajowym Systemem e-Faktur.

Flobo

Mob.: +48 730 74 55 30
E-mail: [email protected]