Pielęgnacja boisk sportowych – najważniejsze zabiegi

Prawidłowo założone boisko, posiadające odpowiednie podłoże oraz doskonałą murawę, nie tylko znakomicie się prezentuje, lecz również doskonale wypełnia swoje zadanie podczas rozgrywek. Rzeczą naturalną jednak jest, że płyty boisk sportowych w wyniku korzystania z nich ulegają zużyciu, a więc ich kondycja się pogarsza, dlatego niezbędne jest wykonywanie działań, określanych jako regeneracja boisk sportowych. Każde boisko, bez względu na odczyn gleby, rodzaj trawy bądź też warunki wodno-terenowe, wymaga odpowiedniej, dokładnej oraz bardzo regularnej pielęgnacji. Najrozsądniej będzie powierzyć to zadanie profesjonalistom, posiadającym ogromną wiedzę na temat pielęgnacji sportowych boisk, a ponadto dysponującym niezbędnymi do tego urządzeniami.

Fachowa pielęgnacja boisk sportowych

Murawa sportowa, czyli najistotniejszy element każdego boiska, wysiewana jest z zastosowaniem odpowiednich mieszanek nasion traw, co zapewnia jej odporność na niekorzystne warunki pogodowe, a także na wszelkie uszkodzenia będące naturalną konsekwencją rozgrywania na niej meczów. Murawę można również zasilać nawozami, jednakże to nie wszystko, nieodzowne jest wykonywanie czynności takich jak aeracja, wertykulacja, piaskowanie, włókowanie, wymiana trawnika, walcowanie czy dosiew trawy. Pojęcia te pewnie mało powiedzą amatorom, lepiej więc pielęgnację boiska powierzyć fachowcom, ponieważ wyłącznie odpowiednio wypielęgnowana murawa zapewnia warunki konieczne do rozgrywek, a zaniedbanie tego obowiązku szybko skutkuje degradacją boiska.

Możliwości pielęgnacji boisk sportowych

Jednym z najistotniejszych elementów w pielęgnowaniu boiska sportowego jest zapewnienie trawie odpowiedniego poziomu wilgotności, lecz murawa potrzebuje znacznie więcej zabiegów, między innymi aeracji, czyli napowietrzania i spulchniania gleby przy użyciu specjalnych urządzeń. Piaskowanie zapobiega zbijaniu się gleby i wpływa na lepsze ukorzenienie się trawy. Wertykulacja, czyli zabieg opierający się na nacinaniu darni, poprawia przepuszczalność gleby i przyczynia się do większej elastyczności trawnika, co przekłada się na większy komfort jego użytkowania. Niezbędne wiosną walcowanie powoduje, że korzenie trawy są lepiej odżywione, natomiast włókowanie, czyli szczotkowanie, zbiera uschnięte fragmenty murawy. W przypadku wystąpienia ubytków w trawniku konieczne jest uzupełnianie ich trawą z rolki lub dosiewaną. Nie wolno też zapomnieć o regularnym koszeniu trawy – w odpowiednim momencie oraz na odpowiednią długość. Wszystkie te czynności wymagają umiejętności, właściwych narzędzi, a także wiedzy, kiedy je podejmować. Właściwie pielęgnować boisko są więc w stanie wyłącznie profesjonaliści.