Aranżacja ogrodów – lepiej zlecić to profesjonalistom

Zamiast urządzać ogród przypadkowo, lepiej będzie zdecydować się na jego przemyślaną i gustowną aranżację. Profesjonalna rekultywacja terenu i aranżacja spowoduje, że ogród będzie prezentował się przepięknie. Wymaga to jednak niemałej umiejętności oraz wiedzy, na przykład na temat tego, jakie nawozy dla roślin wybrać. Najlepszym rozwiązaniem będzie więc powierzenie tego zadania fachowcom. Wbrew obawom, może to być mniej kosztowne niż samodzielne – czasem nietrafione – próby aranżacji bądź pielęgnowania ogrodu.

Niełatwa aranżacja ogrodów – co warto wiedzieć?

Projektowanie ogrodów wymaga między innymi solidnego pogłębienia wiedzy na temat gleby i roślinności. Trzeba mieć świadomość, jaka gleba występuje w ogrodzie (czy nawet w jego poszczególnych częściach) i wobec tego jakie powinno się umieścić tam gatunki roślin, z wzięciem pod uwagę ich wymogów innego rodzaju, dotyczących choćby odporności na wiatr bądź zapotrzebowania na światło słoneczne. Niebagatelny jest również właściwy układ roślin, na przykład umieszczanie blisko siebie gatunków, które kwitną po sobie, dzięki czemu ogród będzie stale zachwycał swym pięknem. Sporych zdolności wymaga także zrobienie drenażu i systemu nawadniania. Są to sprawy praktyczne, lecz największe znaczenie ma przecież wygląd ogrodu. Wiele osób zamierza urządzić swój ogród w określonym stylu – w stylu angielskim bądź francuskim. Aby jednak móc nadać taki charakter, należy nie tylko dobrze orientować się we właściwych dla nich roślinach i ich układzie, lecz też właściwie wkomponować w nią pozostałe elementy aranżacji.

Aranżacja ogrodów – co może się w nich znaleźć?

Mało który posiadacz pięknie zaaranżowanego ogrodu ogranicza się tylko do roślin, chociaż oczywiście wypielęgnowany trawnik, kwitnące kwiaty, ozdobne drzewa i krzewy są w tym otoczeniu najważniejsze. Warto jednakże zafundować im odpowiednią oprawę w postaci estetycznego ogrodzenia ogrodu, a także oświetlenia, które wspaniale wyeksponuje roślinność, przy czym nie muszą to być tylko standardowe lampy solarne. W ogrodzie pięknie prezentują się sadzawki i oczka wodne, wyjątkowego klimatu dodają im również kamienne schodki. Urok wypielęgnowanych roślin podkreśli kamień ozdobny, niebagatelne znaczenie mają również ścieżki. Pełnią one ważne zadanie – pozwalają dotrzeć do wszystkich miejsc bez deptania trawnika, a przy tym poprawiają estetykę ogrodu. Ich podłożem może być na przykład żwir ozdobny czy bruk kamienny. Rodzaj podłoża ścieżek, ich układ oraz szerokość, a także wszelkie inne elementy aranżacji ogrodu – meble ogrodowe czy oświetlenie, trzeba umiejętnie dopasować do stylistyki domu oraz ogrodu. Samodzielnie zrobić to jest bardzo trudno, warto zatem powierzyć to zadanie osobom, które się w tym specjalizują.