Wady wzroku – co warto wiedzieć o stożku rogówki?

Uzupełnij swoją wiedzę o Cross Linking.

Keratoconus, innymi słowy stożek rogówki, to schorzenie, które niesłychanie ogranicza normalną aktywność – pogarsza jakość widzenia oraz może być powodem innych chorób oczu. W nowoczesnych klinikach okulistycznych eksperci potrafią jednak poradzić sobie z tym problemem. Jak więc wygląda przebieg korekty stożka rogówki?

Leczenie stożka rogówki – geneza schorzenia?

Rogówka to przezroczysty element oka, który silnie koncentruje promienie świetlne. Mieści się przed tęczówką i jest ukrwiona w niewielkim stopniu, jednakże ma wiele nocyceptorów. W okolicy trzeciego dziesięciolecia życia może ulec deformacji polegającej na uwypukleniu i ścieńczeniu w centralnej części. Jest to następstwem nadwątlenia tkanki, która prawdopodobnie ulega oddziaływaniu wolnych rodników. Stożek rogówki powoduje niezborność i miopię, przez co pacjent widzi znacznie gorzej i staje się nadwrażliwy na promienie świetlne. Chorzy uskarżają się też na podrażnienie oczu, czasem zdarza się także widzenie podwójne. Stożek rogówki często współistnieje z pozostałymi schorzeniami oczu, np. zapaleniem spojówek. Na szczęście współcześnie osiągalne jest efektywne leczenie stożka rogówki. Na początkowym etapie wada jest niwelowana przy pomocy soczewek kontaktowych lub szkieł korekcyjnych, później jednak konieczne jest wykonanie zabiegu w klinice okulistycznej.

Leczenie stożka rogówki – metody cross linking oraz Topoguided

Leczenie stożka rogówki może być wykonywane za pośrednictwem wielu technik. Dzisiaj najefektywniejszą metodą na podniesienie jakości widzenia jest wszczepienie pierścieni śródrogówkowych oraz cross linking. Współczesne kliniki okulistyczne podejmują się również korekcji stożka rogówki poprzez modelowanie, czyli metodę Topoguided. Najlepsze efekty zapewniają procedury wykorzystujące technologię mapowania rogówki, która pomaga osiągnąć regularną powierzchnię tkanki, a to z kolei umożliwia korygowanie krótkowzroczności czy też astygmatyzmu za pomocą soczewek kontaktowych. Pacjenci mogą również po po odpowiednim czasie zapisać się na zabieg z użyciem lasera, który całkowicie likwiduje wadę wzroku.

Nasze dane:
Voigt Klinika Oka
ul. Bobrzyńskiego 14 - Blok C
30-348 Kraków

Mob.: +48 537 553 553
E-mail: [email protected]