LASEK, FemtoLASIK, EBK – korekcja wad wzroku z wykorzystaniem lasera

Porządna porcja wiedzy o femtoLasik. Zobacz koniecznie!

Korekcja wzroku laserem to obecnie standardowa forma korekty krótkowzroczności, dalekowzroczności, astygmatyzmu czy presbiopii, jednakże niewiele pacjentów jest świadomym tego, iż zabiegi te są realizowane przy użyciu różnorodnych technik.

Zabieg FemtoLASIK – bezbolesna, bezinwazyjna, a zarazem bezpieczna technika korekcji wzroku

FemtoLASIK (często zwany również All-Laser-LASIK) to nie wywołująca bólu, bezinwazyjna i pod każdym względem bezpieczna technika korekty takich wad jak astygmatyzm (do 6 dioptrii), hyperopia (do +4 dioptrii), miopia (do -10 dioptrii) oraz w niektórych przypadkach presbiopia. Sam zabieg nie jest długi – doświadczony lekarz optometrysta jest w stanie zrealizować go w kwadrans. Plusem tej metody jest to, iż pacjent niesłychanie szybko odzyskuje ostrość wzroku – właściwie w przeciągu 24 godzin po zabiegu może podjąć na nowo swoje powszednie obowiązki. Zabieg rozdzielony jest na 2 fazy i przeciwnie do metody LASIK, tutaj rogówka nie jest nacinana przy użyciu mechanicznego ostrza. Podczas zabiegu FemtoLASIK najpierw za pomocą lasera femtosekundowego odseparowuje się płatek rogówki o grubości blisko 0,1 milimetra, a w kolejnym etapie przeprowadza się modelowanie rogówki laserem excimerowym.

Inną odmianą zabiegu FemtoLASIK jest FemtoLASIK Topoguided, gdzie działanie lasera excimerowego jest indywidualne dla każdego pacjenta. Przed przystąpieniem do zabiegu opracowuje się topografię rogówki i na jej bazie programuje się wszystkie ruchy wiązki laserowej. Ten rodzaj zabiegu przeprowadza się u pacjentów z nadwzrocznością oraz astygmatyzmem, których układ optyczny cechuje się niestandardowym kształtem.

Metody LASEK i EBK

Pozostałe sposoby korekty wzroku to m.in.:
LASEK – przeprowadzany jest u osób, u których z rozmaitych przeciwwskazań nie można użyć metody FemtoLASIK. W tej metodzie korekcji wzroku płatek nabłonka rogówki ściągany jest nie wiązką laserową, a alkoholem.
EBK, w którym po znieczuleniu gałki ocznej zdejmuje się z rogówki nabłonek (odbudowuje się on po pewnym czasie naturalnie), a w następnej kolejności modeluje się rogówkę za pomocą lasera excimerowego. EBK określana jest zabiegiem powierzchniowym, gdyż nie dochodzi do ingerencji w głębsze warstwy rogówki. Metodę tę można jednakże zastosować jedynie do korekcji niedużych wad wzroku.

Nasze dane:
Voigt Klinika Oka
ul. Bobrzyńskiego 14 - Blok C
30-348 Kraków

Mob.: +48 537 553 553
E-mail: [email protected]