Kiedy zgłosić się na wizytę u urologa?

Pokaźna porcja informacji o urologii w Krakowie. Przeczytaj koniecznie!

Konsultacja z urologiem powoduje u szeregu pacjentów skrępowanie. Problemy zdrowotne, którymi zajmuje się urologia, postrzegane są jako niezwykle intymne, co powoduje, że pacjenci, którzy spostrzegli u siebie pewne symptomy choroby, w wielu przypadkach odwlekają o wiele miesięcy badanie u urologa. Takie postępowanie jednakże może rodzić groźne następstwa dla układu moczowego.

Doświadczasz problemów z oddawaniem moczu? Udaj się do urologa!

Zadaniem urologii jest rozpoznanie i leczenie identyfikacją i leczeniem chorób męskiego układu moczowo-płciowego, a u pań – układu moczowego. Organy tego układu są odpowiedzialne chociażby za usuwanie z ustroju zbędnych soli mineralnych i mocznika, który powstaje w wątrobie jako produkt uboczny metabolizmu białek, czy produkcję hormonów. Na schorzenia układu moczowego może wskazywać wiele różnorodnych symptomów, które w szeregu przypadków są lekceważone przez pacjentów w nadziei, że same znikną. Na jakie wobec tego oznaki powinno się zwrócić specjalną uwagę i potraktować je jako przesłankę do niezwłocznego udania się na konsultację z urologiem? Będą to zwłaszcza wszystkie zmiany powiązane z moczem, a więc jego spienienie, ciemniejsze zabarwienie bądź zauważenie w nim krwi albo ropy, ale również ból bądź pieczenie przy oddawaniu moczu, przerywany strumień, nietrzymanie moczu lub wydalanie jego zbyt małej ilości. Niektóre objawy są też mniej wyraźne, przykładowo nadciśnienie tętnicze, ból podbrzusza bądź pleców i spuchnięcie stóp. Lekarz urolog zajmuje się także męskim układem płciowym, zatem mężczyźni winni umówić się do niego jeśli mają problemy z utrzymaniem erekcji, z wytryskiem (np. gdy pojawi się krew w nasieniu), ze stulejką czy kiedy zauważą zmiany na prąciu lub jądrach. Warto także odnotować, że mężczyźni po ukończeniu 40 roku życia powinni regularnie zgłaszać się na kontrolne badanie prostaty.

Jakie zabiegi przeprowadza lekarz urolog?

Pacjenci zazwyczaj zgłaszają się do poradni urologa celem otrzymania porady dotyczącej wazektomii, przeprowadzenia biopsji prostaty (pozwalającej na wykrycie nowotworu tego organu), cystoskopii (innymi słowy obrazowania wnętrza pęcherza moczowego), a także leczenia stulejki, torbieli nerek bądź wodniaka jądra. Urolodzy każdego dnia przeprowadzają również mnóstwo złożonych zabiegów, jak m.in. nefrektomia (czyli usunięcie nerki), plastyka miedniczek nerkowych i przezcewkowa resekcja gruczołu sterczowego czy guza pęcherza moczowego.

Nasze dane:
SCM Sp. z o.o. Prywatny Szpital Specjalistyczny
ul. Grzegórzecka 67C/U6
„Wiślane Tarasy”
31-559 Kraków

Tel.: +48 12 353 66 01
Mob.: +48 780 61 41 02
E-mail: [email protected]