Powracający ból kręgosłupa w odcinku piersiowym, lędźwiowym czy między łopatkami stopniowo staje się normalnością dla sporej części populacji. Obecnie nie jest to już przypadłość, której doświadczają wyłącznie starsi ludzie. Praca w pozycji siedzącej powiązana z niską aktywnością fizyczną skutkuje tym, iż bólu tego typu doznają również młodsze osoby.
Bólu pleców – co może oznaczać?
Ból pleców może mieć szereg przyczyn. Jego odczuwanie przykładowo na wysokości klatki piersiowej często związane jest z układem nerwowym, zwłaszcza jeżeli doświadczany jest jako ból promieniujący w kierunku ramion i barku. Ból kręgosłupa piersiowego może też sygnalizować powstawanie zmian reumatycznych czy schorzeń narządów wewnętrznych, z tej przyczyny jego leczenie inicjuje się m.in. od sprawdzenia tego rodzaju przyczyn. Tymczasem ból na wysokości łopatek oraz ból w odcinku lędźwiowym częstokroć jest konsekwencją przeciążenia struktury kręgosłupa (ścięgien, mięśni lub więzadeł przykręgosłupowych), wynikającego np. z przenoszenia przedmiotów o znacznej masie lub złą postawą. Taki ból przeciążeniowy często jest zaniedbywany, gdyż znika po odpoczynku, jednakże może on być symptomem rozwoju dyskopatii, czyli przepukliny dysku. Naturalnie ból kręgosłupa bywa także efektem przeróżnych stanów zapalnych czy urazów nieraz tak błahych, iż wracamy do nich myślą dopiero w czasie rozmowy z ortopedą.
Przeciwdziałanie bólom pleców
Bólu kręgosłupa nie można ignorować i trzeba bezzwłocznie umówić się na wizytę u lekarza pierwszego kontaktu. Jest on w stanie wstępnie określić rodzaj oraz przyczynę bólu, a w dalszej kolejności odeśle do odpowiedniego specjalisty, który zaplanuje optymalny kierunek leczenia. Nie można jednak czekać, aż dopadnie nas ból krzyża. Nawet jeżeli kręgosłup do tej pory nie sprawiał problemów. Z tego też powodu specjaliści rekomendują utrzymanie odpowiedniej wagi, regularne ćwiczenia, a także pamiętanie o poprawnej postawie, np. w trakcie pracy przy komputerze. Naprężone mięśnie szyi czy grzbietu można także rozluźnić dzięki masażom rehabilitacyjnym czy też przy pomocy aparatów do wibroterapii oscylacyjnej. Taki masaż drganiami pobudza cyrkulację limfy i krwi, a także wzmacnia mięśnie, co osłabia ból przeciążeniowy.
Nasze dane:
Vitberg
ul. M. Borelowskiego 29
33-300 Nowy Sącz
Tel.: +48 18 442 33 69
E-mail:
[email protected]