Jak uchronić się przed przeziębieniem? Praktyczne domowe sposoby

Okres jesienno-zimowy negatywnie oddziałuje na nasze zdrowie. Zwykle męczy nas nieżyt nosa, kaszel i podrażnione gardło. Żeby się im nie dać bez walki, poznać kilka wskazówek, które pozwalają oddalić widmo przeziębienia. Przedstawiamy niektóre z nich.

Jak podwyższyć temperaturę ciała?

Wirusy atakują nasz organizm najczęściej wtedy, gdy temperatura ciała obniża się o mniej więcej 2 stopnie. Z tej przyczyny warto rozgrzać się za pomocą gorącej kąpieli czy herbaty. Do herbaty można wrzucić sok z cytryny albo pomarańczy, które mają w sobie duże ilości witaminy C. Wyśmienitym dodatkiem jest także bogaty w substancje przeciwzapalne korzeń imbiru oraz odrobina cynamonu. By poprawić smak napoju warto sięgnąć po domowy sok z malin. Jeżeli wolimy gorącą kąpiel, nasyćmy ją kilkoma kroplami olejku eterycznego, np. pichtowego, szałwiowego lub eukaliptusowego, co oprócz tego wpłynie zbawiennie na udrożnienie nosa.

Domowe syropy przeciw przeziębieniu

Źródłem wielu witamin są również cebula oraz czosnek. Na ich bazie produkuje się domowe syropy przeciw przeziębieniu. Syrop z cebuli jest jedynym z najtańszych i najszerzej rozpowszechnionych metod walki z infekcjami. Jak go zrobić? Do pokrojonej cebuli dodajemy cytrynę i miód. Miksturę odstawia się do momentu, aż cebula puści sok. Taki syrop powinno się spożywać co parę godzin. Tak samo można postąpić z czosnkiem, w którym znajduje się allicyna – substancja o działaniu przeciwbakteryjnych. W tym celu wystarczy roztłuc kilka ząbków czosnku, zalać je sokiem z cytryny oraz dodać troszkę wody. Tak przygotowany syrop leczniczy także należy pić kilka razy w ciągu dnia.

Jak uśmierzyć drapanie w gardle?

Gdy nasila się uczucie bólu gardła, wypada sprawdzić mieszankę masła, mleka oraz miodu. Wyśmienicie sprawdza się ona jako nawilżacz błon śluzowych gardła. W przypadku tego specyfiku należy uważać, by mleko nie było za gorące, gdyż osłabi to korzystne oddziaływanie masła oraz miodu. Dla uśmierzania podrażnień gardła poleca się też płukanie gardła wodą z solą oraz picie herbaty z szałwii.

Dlaczego trzeba chronić się przed przeziębieniem?

Pomimo, że pospolite przeziębienie nie jest ciężką chorobą, to jego zaniedbanie może przekształcić się nawet w zapalenie płuc. W razie pojawienia się pierwszych objawów warto zacząć od domowych sposobów. Pamiętajmy jednak, iż jeżeli symptomy nie mijają to trzeba skorzystać z pomocy internisty.