Najlepszym sposobem na pozbycie się ubytków w uzębieniu są implanty stomatologiczne. Zdają egzamin zarówno w przypadku całkowitego bezzębia, jak i gdy brak nam jednego zęba. Ich głównymi zaletami są naturalny wygląd oraz względnie nieskomplikowania pielęgnacja – implant stomatologiczny wraz z ceramiczną koronąwygląda identycznie, jak prawdziwy ząb. Ich założenie jest też mniej przykre dla pacjenta niż zakładanie mostu lub pełnej protezy – nie ma potrzeby szlifowania sąsiednich zębów. Warto powiedzieć kilka słów o tym, jak wygląda ów proces i jak należy się do niego przygotować.
Implanty zębowe – jak przebiega ich zakładanie?
Zabieg założenia implantów stomatologicznych zaczyna się od zaaplikowania pacjentowi anestetyku. Równie istotne jest również odpowiednie nastawienie i opanowanie strachu. W następnej kolejności stomatolog wykonuje nacięcie dziąsła. To pozwala na odsłonięcie kości i przygotowanie w niej łoża dla implantu. W tym celu wykorzystuje się metody piezochirurgii oraz odpowiednio dobrane wiertła. To najtrudniejszy etap zabiegu – wymaga od chirurga stomatologicznego wyczucia i doświadczenia. Dokładność niezbędna jest również przy wszczepieniu implantu zębowego w łoże. Kiedy ten znajdzie się na swoim miejscu, lekarzowi pozostaje jedynie zszyć dziąsło pacjenta.
Implanty zębów a strach przed bólem
Proces wszczepienia implantu zęba rodzi u części osób strach przed potencjalnym silnym bólem odczuwanym podczas zabiegu i kilka dni po nim. Na szczęście niepokój ten jest kompletnie bezzasadny. Obecnie implantologia korzysta z bardzo efektywnych środków przeciwbólowych, zapewniających pacjentowi pełny komfort na fotelu stomatologicznym. Osoby szczególnie czuli na odczuwanie bólu mogą ponadto poprosić o płytkie znieczulenie ogólne całkowicie usuwającego możliwość odczuwania stresu przed leczeniem stomatologicznym.