Leczenie kanałowe dla większości nas nie jest przyjemnym tematem. Dziś natomiast, stosując odpowiednie narzędzia i – w szczególności – skuteczne leki przeciwbólowe, stomatolodzy są w stanie zagwarantować nam, że leczenie będzie w stu procentach bezbolesne. Leczenie kanałowe okazuje się wskazane zawsze, jeżeli pojawi się zapalenie miazgi zęba oraz tkanek okołowierzchołkowych. Opiera się na wykorzystaniu ultracienkich sprzętów, dzięki czemu dentysta może dostać się do głęboko położonych partii zęba. Warto przy tym pamiętać, iż w leczeniu kanałowym używa się też innych, nierzadko naprawdę zaawansowanych technicznie sprzętów. Jakich?
Czym wykonuje się leczenie kanałowe?
Obok sprzętów manualnych, w dzisiejszym leczeniu kanałowym bardzo istotne okazują się mikroskopy operacyjne, bo obraz z wnętrza zęba przesyłają do monitora przed oczami dentysty, ograniczając niemal do zera niebezpieczeństwo różnego rodzaju pomyłek. W leczeniu kanałowym istotne będzie również sprawdzenie długości kanałów. Osiągnięcie dużej precyzji ułatwiają specjalistyczne urządzenia elektroniczne – endometry. Poza tym lekarze stosują także odpowiednie narzędzia, które umożliwiają automatyczne opracowanie kanałów, a przez to zdecydowane przyspieszenie zabiegu oraz poprawienie komfortu leczonego.
Leczenie kanałowe – dla kogo refundowane?
Rozpoczynając leczenie kanałowe należy wiedzieć, iż nie zawsze jest ono refundowane przez kasę chorych. Darmowe leczenie kanałowe zębów z maksymalnie trzema kanałami zapewnione jest osobom poniżej 18 lat. Pozostali nie są zobowiązani, by płacić za leczenie kanałowe zębów przednich – kłów, a także siekaczy. Leczenie kanałowe zębów trzonowych jest natomiast w pełni płatne. Jeżeli jest ono niezbędne, dobrze wybrać się do stomatologa dysponującego odpowiednimi akcesoriami i zawczasu dowiedzieć się, co o leczeniu u niego dotychczasowi pacjenci piszą w internecie.