Ekstrakcja zęba i podcięcie wędzidełka – zabiegi u chirurga stomatologa

Niektóre choroby zębów i dziąseł nie mogą być uleczone w trakcie standardowych zabiegów dentystycznych. Jeśli te metody terapii okazują się nieefektywne, dentysta podejmuje decyzję o rozpoczęciu leczenia z wykorzystaniem technik chirurgii stomatologicznej. Chociaż to określenie dla przeważającej liczby pacjentów brzmi strasznie, to współczesna medycyna posiada środki i technologie, które sprawiają, że nawet najbardziej trudne zabiegi są dla pacjenta zupełnie bezbolesne, a powikłania należą do rzadkości.

Czym zajmuje się dentysta chirurg?

Do zabiegów często prowadzonych przez chirurga stomatologa należą usunięcie fragmentów zębów (przykładowo wierzchołków korzeni lub całych korzeni) oraz ich ekstrakcje. Takie zabiegi przeprowadza się, gdy zęby są w złym stanie – głównie na skutek postępującej próchnicy lub często powtarzających się stanów zapalnych. Dentysta chirurg zajmuje się oprócz tego podcinaniem wędzidełka, jak również zabiegami służącymi odbudowie różnych części przyzębia – np. sterowaną regeneracją kości i tkanek miękkich. Do chirurga dentysty należy ponadto zgłosić się w celu przygotowania jamy ustnej do leczenia protetycznego.

Chirurg stomatolog zadba o efektywne znieczulenie

Zabiegi, którymi zajmuje się chirurgia stomatologiczna jeszcze parę lat temu kojarzyły się z odczuwaniem bólu. Teraz jednakże dostępne są środki, które zupełnie eliminują przykre odczucia. Poza tym pacjenci, którzy przeraźliwie boją się zabiegów dentystycznych, mogą skorzystać z pomocniczych leków uspokajających, a nawet poprosić o przeprowadzenie zabiegu w stanie całkowitej narkozy.