Drzewa genealogiczne, czyli odpowiedź na pytanie skąd pochodzimy

Wiedza o dziejów rodziny potrzebna jest do rozwinięcia poczucia naszej tożsamości. To na informacjach o przodkach budowana jest świadomość własnego Ja. Zdecydowanej części z nas w zupełności wystarczy wiedza o rodzinie , która przekazywana jest przez rodziców i dziadków. Ale nie brakuje jednak i takich, dla których jest to niewystarczające. To właśnie dla nich utworzenie drzewa genealogicznego jest rewelacyjnym rozwiązaniem.

Drzewa genealogiczne, czyli trudna praca wymagająca wytrwałości

Stworzenie drzewa genealogicznego rodu – zwłaszcza takiego , które cofa nas kilka pokoleń wstecz – bez wątpienia nie jest zaliczane do prostych. Odnajdywanie dat czy miejsc urodzenia się oraz śmierci poszczególnych krewnych pochłania naprawdę ogrom pracy. Informacje znaleźć można w trudno dostępnych archiwach miejskich lub księgach parafialnych. Najczęściej można przeglądać je całkowicie za darmo. Są jednak i takie miejsca, gdzie należy wnieść ściśle określoną opłatę. Koszt przygotowania drzewa genealogicznego uzależniony jest od ilości pokoleń, które chce się w nim ująć. Powinno się pamiętać, że cena poszukiwań może także wzrosnąć wraz z nieodzownością odbywania podróży do następnych parafii oraz urzędów miejskich rozrzuconych po kraju. Rzadko bowiem rodzina od od wieków mieszka w tym samym miejscu.

Drzewa genealogiczne – z jakiego powodu powinno się je robić?

We wstępie stwierdziliśmy, że wiedza dotycząca własnych przodków jest pomocna do zbudowania poczucia własnej tożsamości. Pozwala pełniej stać się częścią niewielkiej wspólnoty, jaką są nasi najbliżsi. Sprawia to także, iż nie czujemy się samotni we współczesnym świecie. To dlatego na chwilę obecną mnóstwo Polaków podejmuje decyzję o poleceniu opracowania drzewa genealogicznego.