Tarcica i jej zastosowanie

Produkt drzewny, jakim jest tarcica, ma bardzo ważne zastosowanie szczególnie w budownictwie, a także w zakresie wykańczania wnętrz. Na zakres jej użytkowania wydatnie wpływa fakt, że produkt ten oferowany jest w wielu rodzajach, które określane są przez gabaryty tarcicy.

Tarcica obrzynana i nieobrzynana, mokra i sucha

Tartaki oferują swym klientom rozmaite gatunki tego produktu drzewnego. Przede wszystkim zakupić można tarcicę mokrą oraz suchą. Tarcica sucha powstaje poprzez uprzednio przetartego z zastosowaniem pilarek okrągłego drewna. By zmniejszyć jej wilgotność, suszy się ją w odpowiednio do tego celu skonstruowanych suszarniach komorowych. Celem tego zabiegu jest nie tylko nadanie jej niższego stopnia wilgotności, co wyraża się w procentach, lecz również odpowiednich właściwości, za jakie odpowiedzialny jest poziom wilgoci. Tarcica mokra natomiast nie jest poddawana temu procesowi. Tarcicę dzieli się także na obrzynaną i nieobrzynaną. Jak nietrudno się domyślić, ten pierwszy rodzaj to tarcica poddana określonej obróbce mechanicznej, po zakończeniu której wszystkie jej płaszczyzny są wyrównane. Tarcica nieobrzynana posiada zaś obrobione jedynie dwie powierzchnie równoległe. Co więcej możliwe jest wytwarzanie tarcicy w rozmaitych wymiarach. Z podstawowej postaci tarcicy produkuje się na przykład deski, bale, listwy, łaty czy belki.

Tarcica – do czego jest używana?

Dobrej jakości tarcica, wyprodukowana z dobrego gatunkowo materiału i poddana specjalnej obróbce, wykorzystywana jest wszędzie tam, gdzie niezbędne są duże walory wizualne i doskonałe parametry użytkowe. Natomiast tarcica prezentująca niższą jakość używana jest przede wszystkim do produkcji papieru, a także w przemyśle budowlanym, na przykład do produkcji konstrukcji budowlanych oraz więźb dachowych.