Szalunki – obowiązkowy element na każdej budowie domu

Chcesz nabyć szalunki Kraków? Sprawdź abcszalunki.pl

Szalunki to to konstrukcja mająca charakter tymczasowy, którą na ogół wykonuje się z desek. Może ona być wykonana również z drewnianych płyt, które wykonane zostały z drewna charakteryzującego się niższą jakością. Niektóre firmy decydują się na wykonywanie szalunku z elementów wykonanych z metalu, ale tego typu postępowanie nie jest zbyt często wybierane. Deskowanie – bo dokładnie tak w inny sposób określa się szalunki – sprawia, że mieszanka, która została wylana, zyskuje pożądaną formę. Szalunki usuwa się dopiero wtedy, gdy mieszanka zastygnie. Dzięki szalunkom można również skutecznie podtrzymać zbrojenie, które zostało wykonane aż do momentu, gdy wylana mieszanka odpowiednio stężeje.

Szalunki – jak wygląda ich wykonanie?

Wszystkie konstrukcje z betonu robi się na budowie w specjalnych formach, którymi są właśnie szalunki. W początkowym etapie prac konieczne jest wykonanie szalunku, który potem zostaje wypełniony właściwie dobraną mieszanką betonu. W niektórych sytuacjach konieczne jest użycie zbrojenia. Umieszcza się je jeszcze zanim mieszanka zostanie wylana. Szalunki wyjmuje się dopiero wówczas,gdy mieszanka solidnie zwiąże. Zazwyczaj niezbędne jest do tego od mniej więcej dwóch do nawet czterech tygodni. Szalunki robione są chociażby w przypadku fundamentów, betonowych kolumn ogrodzeń oraz stropów żelbetowych. Mają więc bardzo duże zastosowanie, a budowa bez ich użycia nie posuwałaby się tak sprawnie.

Szalunki – jakie elementy konieczne są do wykonania szalowania?

Do wykonania szalowania wymagana jest sklejka szalunkowa. Potrzebne są także specjalne dźwigary oraz podpory. W wielu wypadkach zdarza się, że niewielkie przedsiębiorstwa budowlane nie posiadają własnego systemu szalunkowego. Wówczas wyjściem jest skorzystanie z wypożyczonego sprzętu, który oferują firmy specjalizujące się w dostarczaniu zakładom budowlanym mocowań, dźwigarów oraz sklejki.

Nasze dane:
ABC Szalunki PHU Prata
ul. Skotnicka 272
30-394 Kraków

Mob.: +48 690 999 204
E-mail: [email protected]