Szalunki – gdzie się je stosuje?

Jeśli chcesz kupić szalunki stropowe, zobacz tutaj

Szalunki, określane również deskowaniem, to tymczasowe konstrukcje pozwalające na stawianie murów budynków. Zwykle wykorzystuje się je w przypadku wylewania ścian betonowych – wtenczas są one konieczne do tego, aby należycie je ukształtować i zapobiec rozlewaniu się mieszanki. Ponadto szalunki stosuje się także podczas wznoszenia budynków murowanych, gdzie ich użycie pozwala na przygotowanie przestrzeni na okna, drzwi i bramy. W tym artykule wyjaśniamy, z czego robi się dzisiejsze szalunki i jakim sposobem inwestorzy mogą je znaleźć.

Typy szalunków

Najstarszym typem szalunków jest struktura sporządzona z desek drewnianych lub grubych sklejek scalonych ze sobą za pomocą gwoździ, która po rozebraniu może zostać użyta powtórnie. Rozbiórka takich szalunków jest jednak kłopotliwa – wielu wykonawców oraz inwestorów wybiera więc użycie szalunków wielokrotnego użytku – systemów służących do błyskawicznego i łatwego składania bądź rozkładania. Tego rodzaju szalunki wykonuje się z metalu, sklejki bądź drewna, jak również zestawiać dwa a nawet trzy materiały. Na ogół jednak wykorzystuje się sklejkę – głównie z takich gatunków drewna jak brzoza czyi topola, a całą strukturę spajają głowice ze stali bądź aluminium, łączniki, belki i narożniki.

Wypożyczenie szalunków – kto powinien skorzystać?

Podmioty często parające się pracami budowlanymi posiadają własne szalunki. Inaczej jest jednak w przypadku brygad, które zwykle oferują inne usługi i inwestorów indywidualnych, którzy zamierzają planujących wybudować jeden obiekt. Zakup wszystkich elementów niezbędnych do złożenia szalunku byłby całkiem nierentowny . Dużo mądrzejszym wyjściem jest wypożyczenie szalunków.

Nasze dane:
ABC Szalunki PHU Prata
ul. Skotnicka 272
30-394 Kraków

Mob.: +48 690 999 204
E-mail: [email protected]