Wisiorki srebrne – duży wybór

Więcej informacji o zawieszkach

Srebro od dawna wymieniane jest wśród najchętniej stosowanych przez artystów surowców. Nie powinno być w tym jednak nic dziwnego – jest łatwe w obróbce, pięknie się prezentuje, a także cechuje je ciekawy refleks. Biżuteria taka jak wisiorki srebrne wymaga jednak odpowiedniej ochrony – surowiec ten okazuje się bardzo delikatny, w związku z czym łatwo go uszkodzić. W jaki sposób więc troszczyć się o srebrne ozdoby?

Detergenty niszczą wisiorki srebrne

Silne środki myjące dla srebra są zabójcze. Przez nie metal może zmieniać kolory oraz blaknąć. Nie należy zatem stosować ich w celu czyszczenia ozdób, a w czasie prania ręcznego bezwzględnie powinniśmy ściągnąć wszystkie wisiorki srebrne lub pierścionki.

Wisiorki srebrne – gdzie je przechowywać?

Warto dbać o wisiorki srebrne także wtedy, gdy nie mamy ich założonych. Do ich trzymania należy stosować kuferki wyściełane od środka delikatnym materiałem – unikniemy tak uszkodzenia. Srebro źle reaguje też na kontakt z wilgocią czy promieniami słonecznymi, które mogą sprawić, że straci barwę albo się odkształci. Zanim schowamy kilka ozdób do szkatułki, powinniśmy przed tym owinąć je miękką ścierką lub wrzucić do foliowej torebki.

Wisiorki srebrne – czym je czyścić?

Do czyszczenia wyprodukowanej ze srebra biżuterii najlepiej wykorzystać letnią wodę z dodatkiem soli – doskonale zmywa pojawiający się na powierzchni tego materiału nalot. Poza tym odpowiednie będą również wódka, białko kurze i odpowiednie płyny. Do czyszczenia wykonanej ze srebra biżuterii musimy korzystać z delikatnych szmatek – sztywne potrafią porysować powierzchnię.