Topaz mistyczny w jubilerstwie

Dowiedz się, gdzie nabyć mistyczny topaz

Wspaniały blask oraz nietypowy, jak na topaz, kolor to najważniejsze właściwości topazu mistycznego, od lat szczycącego się dużym uznaniem entuzjastów biżuterii. Mimo że na pierwszy rzut oka mogłoby się wydać, że to odmienny kamień, topaz mistyczny jest naprawdę zwykłym topazem. Jego wyjątkowe właściwości są skutkiem specjalnej techniki wyrobu – naturalny topaz jest w jej toku poddawany działaniu gorąca i powlekany cienką warstwą metalu ozdobnego. To z tego powodu topaz mistyczny prezentuje się tak dobrze.

Topaz mistyczny – co rzutuje na jego barwę?

Kolory, jakie przybiera topaz mistyczny zależą w szczególności od metalu, z jakim jest połączony. Najczęściej spotykany jest karmazynowy topaz mistyczny, który powstaje w kąpieli z tytanem. Chrom powoduje zaś, że topaz ma fioletowy kolor, błękitny z kolei jest efektem podgrzania kamienia bez jakichkolwiek domieszek. Najlepsze efekty daje obrabianie czystego topazu – zwłaszcza pozyskanego w Afryce, Ameryce Południowej oraz Azji.

Biżuteria z topazem mistycznym

Jak w poprzednim fragmencie wspomnieliśmy, wspaniałe cechy topazu mistycznego są bardzo cenione przez jubilerów. Chętnie stosują go zatem do wyrobu wisiorków, pierścionków czy pozostałych ozdób. Wbrew pozorom biżuteria z topazem mistycznym może być noszona częściej niż tylko do wieczorowych kreacji – doskonale prezentuje się także na co dzień. Ważna jest także mnogość barw, sprawiająca, że prościej możemy wybrać ozdoby do danej kreacji.