Od Starożytności po współczesność – obrączki ślubne

W tym miejscu znajdziesz obrączki ślubne Kraków.

Dla większości ceremonia ślubu jest nad wyraz poruszającym dniem w życiu. Ceremonia ta łączy nowożeńców po wsze czasy, a oznaką ich lojalności, oddania i miłości są obrączki ślubne, które wkładają sobie na palce.

Obrączki ślubne – część sakramentu ślubu od XIII w.

Początkowo nie było podziału na pierścienie zaręczynowe i obrączki, zatem ich dzieje są wspólne i sięgają wiele wieków przed naszą erą. Obrączki zostały uznane w prawie kanonicznym przez Kościół Katolicki zaledwie w XIII w., dzięki czemu wręczenie żonie pierścionka stało się częścią ceremonii zaślubin. Panowie zaczęli nosić na ręku obrączkę ślubną kilka wieków później, o czym jednak niedużo osób wie. I choć uprzednio bywały przypadki, że wkładali pierścienie na dłoń jak wyjeżdżali na wojenne eskapady, jednakże tradycja ta spopularyzowała się szerzej w poprzednim stuleciu, a konkretnie w czasie Drugiej Wojny Światowej. Obrączka miała przywodzić na pamięć żołnierzowi, że wyczekuje na niego żona, za którą walczy i której powinien pozostać wierny. W Polsce małżonkowie noszą obrączki na palcu serdecznym prawej ręki, aczkolwiek w wielu państwach, jak na przykład w Kanadzie, we Francji, w Turcji albo na Słowacji, nakłada się je na lewą rękę, gdzie podług starych zabobonów biegnie mityczna “żyła miłości”, prowadząca prosto do serca. W przeciwieństwie do pierścionków zaręczynowych, pary mierzą oraz wybierają obrączki ślubne razem, jakkolwiek tradycja mówi, że narzeczona nie powinna pokrywać ich kosztu, bo jest to zobowiązanie przyszłego męża.

Obrączki ślubne – dopisz cytat, imiona małżonka lub datę ślubu

Odmiennie do pierścionków zaręczynowych, obrączki cechują się bardziej delikatną stylistyką. Przez okres wielu stuleci wykonywano je z najrozmaitszych materiałów, mniej lub bardziej wytrzymałych. Później zaczęto wykorzystywać do tego metale (takie jak żelazo lub mosiądz), które uosabiały moc uczucia. Obecnie do ich wykonania wykorzystuje się przede wszystkim złoto i platynę, które są oznaką ufności wobec małżonka. Rzecz jasna, inkrustuje się je nierzadko kamieniami szlachetnymi, aczkolwiek nadal przeważnie nabywane są gładkie, ponadczasowe pierścienie ze złota i subtelne obrączki, w których zastosowano kombinację dwóch odmian złota (przykładowo tradycyjnego z białym). Sklepy jubilerskie, które specjalizują się w sporządzaniu obrączek, mają także często w swojej ofercie grawerunek. Mamy więc możliwość personalizacji obrączki dopisując do nich imię małżonka, datę ślubu czy też znaczący dla młodej pary cytat.

Nasze dane:
Alians - sklep jubilerski
ul. Kalwaryjska 32
30-504 Kraków

Tel.: +48 12-296-32-80
E-mail: [email protected]